Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 4 grudnia, 2019 Tytuł artykułu

Nowy właściciel Starej Garbarni chce zainwestować 350 mln w Brzegu!

Treść artykułu

Firma Format Deweloper Sp. z.o.o. z siedzibą w Siechnicach skupiła tereny po Starej Garbarni w Brzegu od prywatnego właściciela i chce zainwestować na ich terenie, a także m.in. na Placu Drzewnym nawet do 350 mln zł! Tereny po Starej Garbarni mają niezwykle bogatą przeszłość, znajdowała się tam jedna z największych fabryk w Brzegu. Tereny stanowią centralną część wyspy o niezwykłej ekspozycji prezentacyjnej. Spółka Format Deweloper zamierza wybudować tam jedną z największych inwestycji w historii Brzegu i przywrócić teren do dawnej aktywności społecznej. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia odbyłaby się we współpracy z Gminą Brzeg, która przekazałaby spółce tereny miejskie, jak m.in. Plac Drzewny, a także zainwestowała w tzw. przestrzenie ogólnodostępne.

Na łącznym terenie ok. 50 tys. m2 mogłoby powstać ok. 2000 punktów usługowych, w których zatrudnienie znalazłoby ok. 4000 osób! Dodatkowo dzięki temu budżet miasta zasilałby pokaźny podatek od nieruchomości w postaci 1,2 mln zł rocznie! W planach firmy jest m.in. powstanie jednego z największych placów zabaw dla dzieci i młodzieży w Polsce, gdzie znalazłyby się np. ściany wspinaczkowe, skate park, czy pumptruck, miałby się on znaleźć na Placu Drzewnym. Następnym z pomysłów jest powstanie drugiej mariny, a także rozbudowa tej obecnej. Ponadto na terenie inwestycji zagospodarowany zostałby plac, który miałby być miejscem, gdzie swój czas mogliby spędzać mieszkańcy, pełen małej architektury, terenów zielonych, a także z bezpłatną strefą wi-fi. Natomiast dookoła mieszkańcy mieliby możliwość skorzystania z szerokiej oferty usług, np. gastronomicznych, kosmetycznych, itp. Inwestorzy pomyśleli także o rodzicach, którzy będą mogli zostawić swoje pociechy pod opieką na placu zabaw, a sami w tym czasie załatwić swoje sprawy, zrobić zakupy, a przeznaczone do tego będą m.in. specjalnie przygotowane stragany, w formie nowoczesnego targowiska. Z kolei na terenie dawnej remizy strażackiej miałaby znaleźć się restauracja, z tarasem widokowym, a przed nią byłby duży plac, na którym w każdy tydzień odbywałyby się różnego rodzaju imprezy, jak np. kiermasze. Cały obszar miałaby zwieńczyć nowa zabudowa mieszkaniowa. Co ważne inwestor chce zachować stare budynki i przeprowadzić ich renowację, tak, aby teren nawiązywał do swojej historii. Wszystkie tereny inwestycji i atrakcje byłyby również w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz odpowiednio zabezpieczone pod względem przeciwpowodziowym (m.in. poprzez budowę zbiornika retencyjnego, czy też specjalnych, betonowych zapór ze śluzami).

To wszystko oczywiście jest we wstępnych założeniach, a aby mogło dojść do rozpoczęcia realizacji tego projektu musi teraz dojść do porozumienia pomiędzy spółką Format Deweloper Sp. z.o.o a Gminą Brzeg, żeby do niego mogło dojść wcześniej zgodę musi także wyrazić Rada Miejska Brzegu. Wtedy do roku czasu gotowa byłaby pełna koncepcja inwestycji.

Póki co poniżej zamieszczamy wstępne plany, przekazane przez spółkę Format Deweloper Sp. z.o.o.

 

 

Nie zapomnij udostępnić: