Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 22 listopada, 2019 Tytuł artykułu

Uroczyste otwarcie wystawy pn. „W drodze do niepodległości”

Treść artykułu

W piątek, 22 listopada br. w Urzędzie Miasta w Brzegu odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pn. „W drodze do niepodległości”. Oficjalnego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia wystawy dokonał Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który przywitał gości, dziękując za tak liczne przybycie i opowiedział w skrócie o programie wieloletnim „Niepodległa”, którego częścią jest wystawa, która zawitała do naszego miasta, po roku objazdu po całym kraju (była wystawiona m.in. w Sejmie RP, Kancelarii Premiera RP, czy na Jasnej Górze w Częstochowie). Następnie burmistrz wręczył delegacjom brzeskich szkół podstawowych upominki niepodległościowe „Dumni z Polski”, z kolei uczniowie odwdzięczyli się składając na ręce burmistrza napisane przez siebie patriotyczne wiersze. Ponadto na wejściu do wystawy każdy z przybyłych gości otrzymał pamiątkowe śpiewniki patriotyczne.

Kolejnym punktem uroczystości był występ utalentowanych dzieciaków z Przedszkola Publicznego nr 11 w Brzegu, które dały zebranym gościom ciekawą lekcję patriotyzmu, pokazując szeroki zakres swoich talentów: recytatorskich, wokalnych, tanecznych, a nawet i aktorskich. Nie zabrakło wspólnie odśpiewanego hymnu Polski, który jak się okazało przedszkolaki znają doskonale (i to aż cztery zwrotki!), czy też pieśni patriotycznej „Przybyli ułani pod okienko”. Po zakończonym występie młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a od burmistrza otrzymali także pamiątkowe upominki niepodległościowe.

Na koniec wszyscy zebrani mogli podziwiać wystawę pn. „W drodze do niepodległości”, która powstała na bazie materiałów historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości pochodzących z zasobów Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz przy współpracy merytorycznej z nauczycielami praktykami. Właścicielem wystawy jest biuro „Dla Niepodległej”, mające swoją siedzibę w Płocku przy ul. Kwiatka 36, które wypożycza ją nieodpłatnie. Cały projekt, realizowany przez PERN S.A., Bank Pocztowy S.A., Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych, jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”  na lata 2017–2021. Celem Programu Wieloletniego „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości. Jak było widać podczas występu przedszkolaków w Brzegu poczucie patriotyzmu i wspólnoty obywatelskiej uczone jest od najmłodszych lat, a emocje z jakimi ci młodzi ludzie śpiewają najważniejsze polskie pieśni, czy też Mazurka Dąbrowskiego niezwykle buduje!

 

Nie zapomnij udostępnić: