Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 21 listopada, 2019 Tytuł artykułu

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Józefem Henem

Treść artykułu

Już jutro, tj. 22 listopada o g. 17:30 na zaproszenie Aglomeracji Wrocławskiej do Brzegu zawita Józef Hen – pisarz, reportażysta, dramaturg, autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, reżyser i publicysta obecny na rynku wydawniczym od 70 lat. Pisarz spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzeg, ul. Jana Pawła II 5.

Bogaty życiorys Józefa Hena obejmuje między innymi ucieczkę z oblężonej Warszawy w 1939 roku, bosą wędrówkę przez Azję Środkową, pracę przy budowie drogi Lwów-Kijów, linii kolejowej Taszkient-Angren czy w fabryce wódek w Samarkandzie. W 1945 roku, jako członek Wojska Polskiego, autor brał udział w forsowaniu Nysy.

Swoje rozległe doświadczenia opisał w bogatej twórczości literackiej. Szczególnym uznaniem wśród odbiorców cieszyły się autobiograficzne powieści „Nikt nie woła” (ukończona w 1957 roku, zatrzymana przez cenzurę i wydana dopiero w 1990), „Nowolipie” i „Najpiękniejsze lata”. Autor opublikował również siedem tomów dzienników (najnowszy, zatytułowany „Ja, deprawator”, ukazał się w październiku 2018 roku).

Innym ważnym nurtem w jego dorobku są powieści biograficzne. Józef Hen sportretował Michela de Montaigne, Stanisława Augusta Poniatowskiego i Tadeusza Boya Żeleńskiego. Napisał również scenariusz serialu „Królewskie sny” o Władysławie Jagielle, w którego wcielił się na ekranie Gustaw Holoubek. Twórczość warszawskiego pisarza była zresztą często ekranizowana, również za granicą.

Autor (który 8 listopada świętował swoje 96. urodziny) przyjeżdża na zaproszenie projektu Rozczytana Aglomeracja. Podczas spotkania przeczyta fragmenty swojej prozy, odpowie na pytania czytelników, będzie również podpisywał swoje książki. Serdecznie zapraszamy!

facebook.com/rozczytana

Nie zapomnij udostępnić: