Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 listopada, 2019 Tytuł artykułu

Obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

Treść artykułu

W środę, 20 listopada br., w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu odbyła się szkolna debata panelowa pn.”Dla każdego dziecka, dzieciństwo” z okazji obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W debacie udział wzięli uczniowie brzeskich szkół oraz zaproszeni goście i eksperci: Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, Pani Aleksandra Aszkiełowicz – Prorektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, Pani Aneta Ratajek – wykładowca WSHE, Pan Krzysztof Danicki- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Brzegu, Pani Elżbieta Ochmańska-Jurkowska-kierownik Biura Oświaty UM w Brzegu, Pan Dariusz Byczkowski – Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz studentki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Moderatorem debaty był Norbert Madura – absolwent PSP nr 6, a jego asystentką uczennica PSP nr 6, Ewa Pasierska.

Uroczystość rozpoczęła Pani Anna Krokosz, dyrektor PSP nr 6 w Brzegu, która przywitała zgromadzonych gości, krótko opisała historię Konwencji o Prawach Dziecka oraz poprosiła o zabranie głosu przez Burmistrza Brzegu. W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślił wagę przestrzegania praw dzieci oraz nawiązał do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w 2016 roku, gdy to właśnie Brzeg wygrał w konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka i stał się stolicą Praw Dziecka w Polsce. Wielokrotnie przywoływał też postać Janusza Korczaka i przypomniał, że w Parku Wolności mamy Ławeczkę poświęconą właśnie tej postaci.

W trakcie debaty głos zabierali uczniowie, którzy mieli okazję zapytać ekspertów o swoje prawa oraz samą Konwencję, a także kierować bezpośrednie pytania do Burmistrza Brzegu. Padały pytania m.in. o to, czy wszystkie dzieci na świecie w równym stopniu mogą być chronione przez Konwencję, a także o to, w jaki sposób nasze miasto przyczynia się do respektowania praw dzieci i czy powstaną nowe ścieżki rowerowe.

 

Nie zapomnij udostępnić: