Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 13 listopada, 2019 Tytuł artykułu

Konferencja pn. „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia”

Treść artykułu

W dniach 12-13 listopada br. w Krzyżowej odbywają się uroczyste obchody jubileuszu 30-lecia polsko-niemieckiej Mszy Pojednania w Krzyżowej, w ramach których odbywa się m.in. konferencja pn. „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia”, w której udział biorą samorządowcy z Polski i Niemiec. Gminę Brzeg reprezentuje Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

12 listopada 1989 r. na dziedzińcu zabytkowego Pałacu w Krzyżowej odbyła się msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju – objęli się na znak pojednania. Pewnie niewielu uczestników tego wydarzenia wiedziało, że nabożeństwo, w którym wzięli udział będzie zapamiętane jako bardzo ważny krok w budowaniu przyjaznych stosunków między oboma krajami. Msza Pojednania, jak twierdzi wielu obserwatorów tego wydarzenia, była początkiem nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich. Dokładnie 30 lat później, 12 listopada 2019 r., w tym samym miejscu przy ołtarzu znów stanął abp Alfons Nossol w asyście abp. Ludwiga Schicka, abp. Wiktora Skworca i bp. Ignacego Deca, by wspólnie dziękować za trzy dekady porozumienia polsko-niemieckiego.

Podczas konferencji „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia” dyskutowano m.in. o spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego. Jednym z tematów paneli dyskusyjnych była także inwestycja w rozwój partnerstw, możliwości wsparcia i realizacji wspólnych projektów polsko-niemieckich. Przypomnijmy, że Gmina Brzeg już od wielu lat współpracuje ze swoim niemieckim miastem partnerskim – Goslar, a konferencja w Krzyżowej będzie na pewno doskonałą inspiracją do kolejnych wspólnych projektów i dalszej dobrej współpracy.

 

Nie zapomnij udostępnić: