Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 października, 2019 Tytuł artykułu

Brzeg dwunasty w Polsce!

Treść artykułu

Gmina Brzeg na 12 miejscu w Polsce, w rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” za rok 2019 na uwaga – 864 gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Dodajmy, że za naszym miastem znalazły się m.in. Kędzierzyn-Koźle (18 miejsce), Oława (48 miejsce), czy Nysa (88 miejsce).

Szczególnie cieszy, że ranking Rzeczpospolitej nie jest kolejnym zestawieniem, w którym promuje się jakiś wycinek działalności samorządu np. pozyskiwanie dotacji rozwojowych, wysokość inwestycji itp. W rankingu brano pod uwagę działalność samorządu bardzo kompleksowo i wielowątkowo. Oceniano trwały, zrównoważony rozwój, a na takim rozwoju naszego miasta najbardziej nam zależy.
Chcielibyśmy również dodać, że jest to sukces nie tylko urzędników, ale także Rady Miejskiej poprzedniej kadencji, z którą mieliśmy przyjemność współpracować.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 15 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były Premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trzeba także podkreślić, że Brzeg zajął w tym rankingu najwyższe miejsce spośród miast województwa opolskiego do 100 tys. mieszkańców, a wcześniej otrzymał bardzo wysoką – pomiędzy AAA a BBB+ ocenę pre-ratingową agencji ratingowej INC Rating Sp. z.o.o. z Poznania, wykonaną na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego. Spośród 2792 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce zaledwie 319 posiada ocenę równą lub wyższą od uzyskanej przez nasze miasto. To pokazuje i jest dowodem na to, że władze miejskie w sposób odpowiedzialny i racjonalny zarządzają środkami publicznymi, w pełni wypełniając mandat zaufania uzyskany od wyborców w wyborach samorządowych.

Nie zapomnij udostępnić: