Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 27 sierpnia, 2019 Tytuł artykułu

Spotkanie autorskie z Magdaleną Ogórek

Treść artykułu

We wtorek, 27 sierpnia br. w Sali Pinottiego Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Ogórek, promujące jej książkę pt. „Listy Wächtera”. W spotkaniu oprócz licznie przybyłych mieszkańców naszego miasta udział wziął m.in. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Autorka przybliżyła fabułę swojej książki, która opowiada o historii barona SS Otto von Wächtera, ukazując w tle kwestię polskich strat wojennych dotyczących dzieł sztuki. W czasie II wojny światowej wywieziono z terenów naszego kraju blisko pół miliona takich dzieł. Dzieło pt. „Listy Wächtera” jest w istocie brawurowym śledztwem dziennikarskim, przeprowadzonym przez jego autorkę, która podczas swoich reporterskich poszukiwań trafia między innymi do zamku pod Wiedniem, którego właściciel, potomek Otto von Wächtera, jeszcze 70 lat po wojnie podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora”.

W swej książce dziennikarka prezentuje również nowo odkryte dokumenty CIA i archiwów Watykanu oraz stawia kolejne pytania − Kto oferuje na rynku antykwarycznym skarby zrabowane przez Wächtera?

Dzięki dziennikarskiemu śledztwu Magdaleny Ogórek do Polski powróciły trzy spośród zaginionych, zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki.

Po szczegóły odsyłamy Państwa do książki autorstwa Magdaleny Ogórek.

Na koniec na ręce autorki podziękowania i upominki złożyli Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz Dyrektor Zamku Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski. Następnie był czas na zadawanie pytań autorce i składanie przez nią autografów z dedykacją na pierwszej stronie książki dla mieszkańców Brzegu.

 

Nie zapomnij udostępnić: