Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 15 sierpnia, 2019 Tytuł artykułu

Święto Wojska Polskiego i 99. Rocznica Bitwy Warszawskiej

Treść artykułu

W czwartek, 15 sierpnia br. w całej Polsce uroczyście obchodzone jest Święto Wojska Polskiego oraz 99. Rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej często „Cudem nad Wisłą”. W Brzegu uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kościele pw. św. Mikołaja. Udział w nabożeństwie oprócz licznie zgromadzonych wiernych wzięły m.in. poczty sztandarowe, delegacje służb mundurowych, organizacji kombatanckich, społecznych oraz władz samorządowych z Burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem i Wicestarostą Powiatu Brzeskiego Ewą Smolińską na czele.

Dzień 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie przypada 15 sierpnia.

15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dalsze obchody Święta Wojska Polskiego są zaplanowane na godzinę 15:00 i odbędą się na brzeskim Rynku. Przewidziane są występy artystyczne zespołów wokalno-instrumentalnych, pokazy sprzętu wojskowego, a także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia i wojskowa grochówka dla każdego.

Zachęcamy Państwa do udziału w brzeskich obchodach tego wyjątkowego święta!

 

Nie zapomnij udostępnić: