Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 15 kwietnia, 2019 Tytuł artykułu

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji etapu STEŚ i KP dla budowy obwodnicy Brzegu!

Treść artykułu

W poniedziałek, 15 kwietnia br. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na opracowanie dokumentacji etapu Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) i Koncepcji Programowej (KP) dla budowy obwodnicy Brzegu w ciągu drogi krajowej nr 39!

Gminę Brzeg podczas podpisania umowy reprezentował burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który na antenie Radia Opole stwierdził, że dla naszej gminy jest to zadanie priorytetowe, ponieważ chcemy wyprowadzić ciężki ruch z centrum miasta. Ponadto w ciągu obwodnicy powstanie także nowa przeprawa przez Odrę. Będzie ona stanowić drogę ewakuacyjną na wypadek powodzi. W 1997 i w 2010 roku, mosty były w Brzegu zamknięte i ewakuacja była niemożliwa.

Dokumentację etapu STEŚ i KP za kwotę blisko 2,8 mln złotych wykona konsorcjum krakowskich firm: MPRB sp. z o.o. (lider) oraz MP-Mosty sp. z o.o. (partner). Udział w kosztach dokumentacji będzie miała także Gmina Brzeg.

W ramach opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla obejścia Brzegu wraz z nową przeprawą przez Odrę zostanie szczegółowo przeanalizowanych kilka możliwych wariantów przebiegu trasy. Dokładna lokalizacja przeprawy mostowej zostanie wskazana dopiero po badaniach środowiskowych.

Zakończenie prac studialno-koncepcyjnych przewiduje się pod koniec 2021 r., a sama budowa obwodnicy Brzegu będzie się mogła rozpocząć w 2022 roku. Finansowana z budżetu państwa inwestycja za 360 milionów złotych, która w sposób zasadniczy odciąży z ruchu samochodowego centrum miasta, ma być zakończona w 2025 roku.

 

fot. Radosław Pierzga (Opolski Urząd Wojewódzki)

 

Nie zapomnij udostępnić: