Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 26 lutego, 2019 Tytuł artykułu

Brzeżanie na Torowych Mistrzostwach Świata w Pruszkowie!

Treść artykułu

W środę, 27 lutego br. na torze kolarskim w Arenie Pruszków rozpoczną się Torowe Mistrzostwa Świata, w których wystartuje 391 zawodniczek i zawodników z 47 krajów, a wśród nich dwóch brzeżan: Wojciech Pszczolarski i Adrian Tekliński!

Mieszkańców Brzegu zachęcamy do oglądania Torowych Mistrzostw Świata w Pruszkowie na kanałach TVP Sport i Eurosport, aby wspierać naszych zawodników. Adrian Tekliński w czwartek, 28 lutego, wystartuje w Scratchu, a więc wyścigu indywidualnym, w którym wszyscy uczestnicy startują w jednym czasie na dystansie 15 kilometrów. W odróżnieniu od wyścigu punktowego, tutaj wygrywa zawodnik, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Przypomnijmy, że Adrian wywalczył tytuł Mistrza Świata w tym wyścigu, w 2017 roku w Hongkongu. Warto więc w ten czwartek od godziny 18:25 włączyć jeden z podanych powyżej kanałów telewizyjnych i dopingować popularnego „Teklę” w walce o charakterystyczną, tęczową koszulkę!

Z kolei w piątek, 1 marca, w wyścigu punktowym na dystansie 40 km pojedzie drugi z brzeskich kolarzy torowych, Wojciech Pszczolarski. Wyścig punktowy to także wyścig indywidualny, w którym wszyscy uczestnicy startują w jednym czasie, jednak tutaj na części okrążeń, najczęściej na co dziesiątym, na zawodników czekają punkty, w oparciu o które tworzona jest klasyfikacja konkurencji i wyłania się późniejszego jej zwycięzcę. Dodatkowe punkty (20) zdobyć można poprzez nadrobienie okrążenia w stosunku do grupy głównej. Warto przypomnieć, że Wojtek na Torowych Mistrzostwach Świata w 2017 roku, w Hongkongu wywalczył w tej konkurencji brązowy medal, a w 2015 i 2018 roku Mistrzostwo Europy. Zachęcamy wobec tego, aby w najbliższy piątek o godzinie 18:25 nastawić swoje telewizory na jeden z kanałów (Eurosport lub TVP Sport) i wspierać popularnego „Pszczołę”!

Jednak to nie jedyny start z udziałem Wojtka, ponieważ w niedzielę, 3 marca (ostatni dzień Torowych Mistrzostw Świata w Pruszkowie), powalczy również w Madisonie lub inaczej nazywanym wyścigu amerykańskim, czyli wyścigu punktowym, w którym zawodnicy startują w parach. Specyfika wyścigu polega na tym, że w danym momencie ściga się tylko jeden zawodnik z pary, a drugi w tym czasie odpoczywa, jadąc wolniejszym tempem po górnej części toru. Zmiana zawodników następuje poprzez charakterystyczne wypchnięcie za rękę zawodnika wychodzącego na zmianę przez tego, który z niej schodzi. Nazwa wyścigu wywodzi się od miejsca, w którym rozegrany został on po raz pierwszy – nowojorskiego Madison Square Garden. Początek transmisji tego wyścigu na wskazanych kanałach telewizyjnych powyżej w najbliższą niedzielę od godziny 14:35 – oglądajmy i dopingujmy naszego zawodnika!

Najbardziej utytułowaną w Torowych Mistrzostwach Świata nacją są Francuzi, którzy do tej pory zdobyli aż 141 złotych medali (łącznie 375 medali), za nimi znajdują się Brytyjczycy ze 104 złotymi krążkami (łącznie 246 medali), a podium wszech czasów uzupełniają Holendrzy z 88 złotymi medalami (łącznie 263 medale). To właśnie Holendrzy gościli Torowe Mistrzostwa Świata w 2018 roku w miejscowości Apeldoorn.

Jeżeli chodzi o statystyki Polaków to dla nich są to drugie Mistrzostwa Świata w historii, a już mają na swoim koncie 9 złotych krążków i 23 medale łącznie. Znakomite występy polskich torowców w ostatnich latach gwarantują nie tylko olbrzymie emocje, ale pozwalają wierzyć, że Mistrzostwa Świata w Pruszkowie będą najlepszymi dla biało-czerwonych w historii ich występów w najważniejszym czempionacie, a my szczególnie mocno trzymamy kciuki za naszych, brzeskich kolarzy torowych!

 

Nie zapomnij udostępnić: