Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 18 stycznia, 2019 Tytuł artykułu

100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża

Treść artykułu

Z okazji 100-lecia PCK burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak pragnie złożyć na ręce Prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Brzegu Waleriana Twardzika oraz Kierownik Biura Brzeskiego Oddziału PCK Wioletty Wrębiak-Zięby, a także wszystkich wolontariuszy oraz instytucji współpracujących z PCK w Brzegu najserdeczniejsze życzenia, wytrwałości w dalszym niesieniu pomocy dla ludzi i co najmniej kolejnych 100 lat działalności!

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w dniu 18 stycznia 1919 r. w Hotelu Bristol zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji, kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej, małżonki jednego z ówczesnych właścicieli hotelu Ignacego Paderewskiego, utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża.

Brzeski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża powstał 15 maja 1945 roku za sprawą Reginy Grygiel, która była pierwszym kierownikiem i organizatorem biura PCK w Brzegu. Całe życie była związana z brzeską organizacją PCK. Za swoją działalność odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznakami Honorowymi PCK I, II, III stopnia oraz ,,Kryształowym Sercem”. Zmarła 21.03.2000r.

Mówiąc o brzeskim PCK nie sposób nie wspomnieć o Mieczysławie Kamińskim, który odszedł od nas w minionym roku. Z Oddziałem PCK w Brzegu związany był od początku swojej kariery zawodowej. W 1980 roku założył Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Ośrodku Szkolenia Policji w Brzegu, zrzeszający 150 członków. Od 1985 do 2005 roku był Przewodniczącym Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Brzegu, członkiem Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Opolu oraz członkiem Zarządu Rejonowego PCK w Brzegu i Okręgowego w Opolu do 2012 roku.

Materiał i archiwalne zdjęcia dzięki uprzejmości Oddziału Rejonowego PCK Brzeg

 

 

Nie zapomnij udostępnić: