Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 listopada, 2018 Tytuł artykułu

Uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Treść artykułu

11 listopada to dla każdego Polaka data wyjątkowa, którą niezależnie od miejsca zamieszkania nosi w sercu. To dzień, w którym Polska, w 1918 roku, po 123 latach zaborów, odzyskała Niepodległość. W tym roku okazja do świętowania była podwójna, ponieważ była to już 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczyste obchody zainaugurowała msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu z udziałem Orkiestry Dętej z Żelaznej, a także brzeskiego Chóru św. Maksymiliana. Były obecne również delegacje i poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji społecznych i związkowych oraz szkół. Po zakończeniu mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę Polaków o Niepodległość, władze samorządowe reprezentował m.in. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Następnie obchody Dnia Niepodległości przeniosły się na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich, gdzie odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci, z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Apel rozpoczął się uroczyście odśpiewanym Mazurkiem Dąbrowskiego i wciągnięciem flagi narodowej na maszt. Była również salwa honorowa na cześć wszystkich poległych rodaków w walce o wolną i niepodległą Polskę. Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów płk Marek Golan podczas trwania uroczystości wręczył także, wraz z m.in. burmistrzem, awanse i odznaczenia dla kilkudziesięciu żołnierzy.

Ostatnią częścią uroczystych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był spektakl „Niepodległa” w wykonaniu Grupy „Antytemat Productions” z Brzeskiego Centrum Kultury, który odbył się w Sali Pinottiego Muzeum Piastów Śląskich. Scenariusz i reżyseria to dzieło Pani Joanny Bilowickiej. Należy dodać, że dzień wcześniej, podczas Koncertu Lauretów XXIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”, który odbywał się w Olszance, Grupa „Antytemat Productions” otrzymała nagrodę Grand Prix! Kto oglądał spektakl w wieczór 11 listopada ten potwierdzi, że wyróżnienie nie było dziełem przypadku, ponieważ stał on na niezwykle wysokim poziomie.

Po zakończeniu spektaklu starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wręczył 100 osobom pamiątkowe medale i podziękowania, w kategorii Samorząd wyróżniony został m.in. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Na koniec goście wysłuchali koncertu pt. „Sto lat wolności” w wykonaniu Aleksandry Szyszki.

 

Nie zapomnij udostępnić: