Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 27 października, 2018 Tytuł artykułu

IX Dni Kultury Kresowej za nami

Treść artykułu

Już po raz dziewiąty w Brzegu świętowali kresowianie. Dwudniowa impreza (27 i 28 października br.), którą zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich pod honorowym patronatem burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, rozpoczęła się od Biesiady Lwowskiej w ratuszu. Przed publicznością, która wypełniła salę do ostatniego miejsca, wystąpił zespół muzyczny Leśne Echo, Małgorzata Kalińska oraz Kapela Podwórkowa „Baniaki”. W trakcie biesiady zebrani degustowali potrawy kuchni kresowej. Obecny na uroczystości był m.in. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wraz ze swym zastępcą Tomaszem Witkowskim. Burmistrz bardzo ciepło opowiadał o dotychczasowej współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, przywołując m.in. starania o nadanie imienia Orląt Lwowskich Publicznemu Gimnazjum nr 3 przy ul. Boh. Monte Cassino (po reformie oświaty przekształconemu w Publiczną Szkołę Podstawową nr 1) czy też wspólne wysiłki o utworzenie w Brzegu Muzeum Kresów. Alicji Zbyryt – prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, burmistrz wręczył pamiątkową grafikę oraz kwiaty.

Natomiast w niedzielę, 28 października br. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu odbyła się uroczysta msza święta, po której zebrani udali się do Zamku Piastów Śląskich, gdzie wysłuchali dwóch wykładów. Autorem pierwszego z nich, pt. „Wilno – miasto pod chmurami” był Janusz Ireneusz Wójcik, który opowiedział o historii pięknego miasta, dzisiaj stolicy Litwy – Wilna i wielkich Polaków, którzy byli z nim związani, jak m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Konstanty Ildefons Gałczyński, czy Józef Piłsudski. Drugi wykład zaprezentowała dr nauk historycznych z Muzeum Śląskiego w Katowicach – Małgorzata Kaganiec, w którym mówiła o 100. Rocznicy Obrony Lwowa, która przypadnie 22 listopada br.

Jednym z gości był burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który złożył podziękowania i upominek miejski na ręce Pani Alicji Heflich, przedstawicielki Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Nie zapomnij udostępnić: