Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 30 września, 2018 Tytuł artykułu

XI Festiwal Piastów Śląskich

Treść artykułu

W sobotę, 29 września, do Brzegu zawitał XI Festiwal Piastów Śląskich pod honorowym patronatem burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka. Punktualnie o godzinie 18 w brzeskiej Kaplicy św. Jadwigi rozpoczął się koncert zespołu Bianco Fiore pt. „Polska i litewska muzyka dworu Wazów”. Wśród gości znalazł się Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski, który podziękował artystom za piękny i refleksyjny koncert. Natomiast w niedzielę 30 września w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z koncertem „Zabytki polskich tabulatur organowych” wystąpiła organistka Hanna Dys. Gościem tego koncertu był burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który złożył na ręce artystki podziękowania za występ, natomiast pomysłodawczyni Festiwalu Agnieszce Wesołowskiej wyrazy uznania za propagowanie wymagającej muzyki klasycznej.

Bianco Fiore jest konsortem fletów prostych, założonym w Gdańsku, w 1997 roku. Specjalizuje się w interpretacji muzyki renesansu i baroku, koncertuje w różnych stronach Europy, m.in. w Polsce, Słowacji, Niemczech, czy Belgii. Hanna Dys ukończyła studia w klasie organów prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie.

Tegoroczny Festiwal Piastów Śląskich jest wyjątkowy, ponieważ odbywa się w roku, w którym przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programach koncertów XI edycji artyści skoncentrowali się na wątkach polskich w muzyce baroku oraz wpływie muzyki na kształtowanie się polskiej świadomości narodowej. Pokazano także jak ważnym, cenionym i inspirującym był tzw. „polski styl” w XVII- i XVIII-wiecznej Europie.

Gmina Brzeg jest jednym z mecenasów XI Festiwalu Piastów Śląskich.

 

Nie zapomnij udostępnić: