Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 29 lipca, 2018 Tytuł artykułu

Msza w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

Treść artykułu

W niedzielę, 29 lipca, w kościele p.w. św. Mikołaja została odprawiona uroczysta msza święta upamiętniająca 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji kombatanckich i społecznych, a także reprezentanci władz samorządowych, na czele z burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem.

Po nabożeństwie pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową złożono wiązanki kwiatów. Głównymi bohaterami uroczystości byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, z prezesem Romanem Domańskim na czele.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i było jedną z największych akcji zbrojnych podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. W tym dniu SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Działania AK miały miejsce w ramach akcji „Burza”, a walki w stolicy trwały 63 dni.

 

Nie zapomnij udostępnić: