Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 26 lipca, 2018 Tytuł artykułu

4 mln złotych unijnej dotacji na rewaloryzację brzeskiego ratusza!

Treść artykułu

Miło nam poinformować, że rewaloryzacja brzeskiego ratusza doczekała się dofinansowania w kwocie 3 986 102,53 zł ze środków unijnych w ramach poddziałania 5.3.1 Dziedzictwo kulturowe i kultura Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.

Projekt Gminy Brzeg został wybrany do dofinansowania otrzymując 85,51% pkt (3. miejsce na liście rankingowej). Dzięki środkom unijnym możliwe będzie kontynuowanie prac, które w chwili obecnej prowadzone są na dachu ratusza. W ramach projektu oprócz remontu dachu wykonane zostaną: izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych, remont dziedzińca wewnętrznego wraz z wymianą sieci kanalizacyjnej, remont elewacji zarówno ścian, jak i wszystkich wież (w tym wieży zegarowej), na której fragmentarycznie zastosowane zostanie zdobienie renesansowe typu sgrafitto, remont elementów kamiennych wokół loggi, okien i portali, remont schodów, krat okiennych, bram i kinkietów elewacyjnych. Wykonany zostanie również remont pomieszczeń wewnętrznych tj. Dużej Sali Stropowej i Sali Lustrzanej (podłogi, ściany, drzwi). Przewidziane jest także uatrakcyjnienie pod względem turystycznym obiektu, stąd w ramach projektu przewidziany jest zakup przenośnego systemu audio do organizacji stałej wystawy poświęconej historii ratusza, 10 gablot wystawienniczych, makiety z brązu ratusza z sukiennicami z tabliczkami w języku Braille’a, hologramu przedstawiającego ratusz w okresie średniowiecza oraz folderów informacyjnych.

Realizacja kolejnych etapów rewaloryzacji ratusza prowadzona będzie w latach 2019-2020. Po przebudowie będzie to jeden z najpiękniejszych obiektów renesansowych tego typu w Polsce, a także o wiele intensywniej, niż ma to miejsce dzisiaj, wykorzystywanym pod względem turystycznym.

Nie zapomnij udostępnić: