Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 lutego, 2018 Tytuł artykułu

Paweł Kozerski Honorowym Obywatelem Brzegu

Treść artykułu

W piątek, 23 lutego, podczas XXXIX sesji Rady Miejskiej Brzegu uchwałą Rady Miejskiej Brzegu tytuł Honorowego Obywatela Brzegu został nadany Panu Pawłowi Kozerskiemu. Akt nadania wręczyli Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Brzegu Barbarą Mrowiec.

Życiorys Pawła Kozerskiego

Paweł Kozerski urodził się 7 maja 1944 roku w Niemczech (jego rodzice zostali tam wywiezieni na roboty przymusowe). Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Humanistycznym w zakresie historii, specjalność pedagogiczna i archiwistyka. Ukończył kurs Organizacji i Kierownictwa kadry kierowniczej muzeów resortów kultury oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne – Numizmatyka. Posiada ponad 50 – letni staż pracy.

W 1967 roku osiedlił się w Brzegu i rozpoczął swoją pracę zawodową w muzealnictwie na stanowisku młodszego asystenta muzealnego. W 1969 roku powierzono mu funkcję dyrektora Muzeum Piastów Śląskich, którą pełnił do 30.09.2017 r., tj. do dnia przejścia na emeryturę. Jego ofiarna, zaangażowana praca przyczyniła się do finalizacji prac remontowo- budowlanych i konserwatorskich zamku, w wyniku czego przywrócono pierwotne założenia przestrzenne zamku. Przez szereg lat przygotowywał muzeum do otwarcia, dbał o powiększenie zbiorów oraz o właściwy ich dobór pod kątem przyszłych ekspozycji. Dzięki, między innymi, staraniom Pana Pawła Kozerskiego, przy wzorowej współpracy z Zarządem Województwa oraz Powiatu Brzeskiego Zamek Piastów Śląskich trafił na listę 21 instytucji kultury narodowej obok takich zabytków jak Zamek Królewski w Warszawie. Zasługą Pawła Kozerskiego jest to, że zamek stał się centrum kulturalnym, w którym organizowane są nie tylko wystawy, ale także koncerty, sesje naukowe, sympozja i imprezy masowe, takie jak „Wieczory Lisztowskie”  oraz koncerty w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych: Wratislavia Cantans, Śląskiego Festiwalu „Porozumienie”, czy też Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej.

Pan Kozerski prowadził również szeroką działalność społeczną jako członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Brzeskiej, PTTK oraz Rady Kultury przy Województwie Opolskim.

Przez środowisko muzealne uważany za wybitnego fachowca, muzealnika, specjalistę w dziedzinie historii Piastów Śląskich. Posiada wysoką umiejętność komunikacji społecznej oraz kulturę osobistą. Jest powszechnie znanym i szanowanym mieszkańcem Brzegu. Dowodem tego jest uzyskanie tytułu „Brzeżanina Roku 1995”. Został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nie zapomnij udostępnić: