Nauka programowania dla brzeskich dzieci
W programie Ministerstwa Edukacji Narodowej pn. „Pilotaż Progr4mowania” brała udział Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8. MEN przyznało „Ósemce” wyróżnienie i nagrodę za przeprowadzoną w szkole innowację.
„Pilotaż Progr4mowania” to program mający na celu wprowadzanie i sprawdzanie w praktyce szkolnej nauki programowania. Poniżej szczegóły.
Wyciąg z innowacji – najważniejsze informacje;
Szkoła: PSP nr 8
Nazwa innowacji: „Programowanie z klasą”
Autor innowacji: Małgorzata Habrych – nauczyciel chemii i informatyki
Innowacja pedagogiczna z zajęć komputerowych w ramach: „Pilotażowego wdrożenie nauczania programowania do edukacji formalnej na podstawie innowacji pedagogicznych w szkołach, adresowana jest do uczniów w klasach IV-VI szkoły podstawowej”. Treści programowe zintegrowane są z programem zajęć komputerowych w klasach IV-VI i rozszerzone o wiadomości z dziedziny programowania. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch pozwalający uczniom tworzyć gry, animacje i pokazy. Dzięki temu najmłodsi informatycy szybko postawią pierwsze kroki w dziedzinie programowania, a efekty ich pracy będą wymierne i szybko zauważalne, co zachęci ich do dalszej pracy.
Programowanie uczy logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów, a także umiejętności pracy zespołowej, które w późniejszych etapach nauki i w dorosłym życiu będą nieocenionymi umiejętnościami w każdej pracy, niezależnie od jej charakteru. Uczeń podczas zajęć będzie mógł kreatywnie i samodzielnie tworzyć i programować gry. Zależy mi na tym, aby tak ważna dziedzina współczesnego życia – programowanie- nie była zarezerwowana tylko dla wybranych. Chcę pokazać, że nauka programowania może być przyjemna i łatwa – „poprzez zabawę uczyć.”
Celem tej innowacji jest by dziecko stało się myślicielem i innowatorem, który jest w stanie realizować swoje pomysły. W czasie innowacji kładziony będzie przede wszystkim nacisk na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania – w myśl zasady: „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty”, Frank Zappa.
Zakres innowacji:
Klasa 4
Wstęp do programowania „Myślenie twórcze” – rozbudzanie aktywności ucznia oraz formy pracy z uczniem sprzyjające rozwojowi talentów informatycznych.
Zakres tematyczny:
- Pierwsze kroki w programowaniu – wprowadzanie ucznia w rozumienie sekwencji poleceń, instrukcji warunkowej i pętli.
- wykorzystanie na zajęciach zasobów Internetu wspierających pracę nauczyciela: m. in. Godzina kodowania, http://www.bobr.edu.pl/ .
- Uczenie się przez Internet – zadania nauczyciela i ucznia.
Klasa 5
„Programuję z klasą!!!!”– projektowanie i tworzenie aplikacji w środowisku Scratch
Zakres tematyczny:
- Planowanie zajęć dla ucznia z uwzględnieniem treści kształcenia z podstawy programowej.
- Tworzenie prostych aplikacji wykorzystujących sekwencję poleceń, instrukcje warunkowe i pętle.
- Rodzaje bloków i ich zastosowanie: Ruch, Wygląd, Zdarzenia, Kontrola, Czujniki, Wyrażenia.
- Zmiana tła i wyglądu duszka – kostiumy, animacja postaci. Wprawianie duszka w ruch.
Klasa 6:
„Jestem gigantem programowania!!!” – Algorytmy wokół nas – doskonalenie umiejętności programowania środowisku Scratch.
Zakres tematyczny:
- Bezpieczne i mądre włączanie się w społeczność Scratcha. Uczenie się od innych i z innymi.
- Rodzaje bloków i ich zastosowanie: Dźwięk, Pisak, Dane, Zdarzenia, Kontrola, Czujniki.
- Projektowanie sceny. Dźwięki i inne multimedia.
- Przykłady prostych algorytmów, komunikacja między duszkami.
- Ocenianie prac uczniowskich: zastosowanych rozwiązań programistycznych, walorów estetycznych pracy, twórczego wkładu.
Polecane artykuły w tej kategorii
W brzeskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy „Brzeg na dawnych pocztówkach”. Ponowne otwarcie galerii
W brzeskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy „Brzeg na dawnych pocztówkach”, która potrwa do połowy lutego. Warto podkreślić, że jest to pierwsza wystawa, którą reaktywujemy...
Bezpieczna zima w mieście – przypominamy o najważniejszych zasadach
Zima to czas, w którym wszyscy musimy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo i zatroszczyć się o los osób starszych, schorowanych i bezdomnych, jak również o zwierzęta. W związku z tym...
Zaproszenie na Dzień Otwarty NFZ i bezpłatne badanie słuchu dla seniorów
Z okazji Dnia Babci i Dziadka NFZ zaprasza na bezpłatne badanie słuchu. Badania będą przeprowadzane w siedzibie głównej Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (ul. Ozimska 72 A, Opole) 21...