Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 24 marca, 2017 Tytuł artykułu

Puchar Tymbarku – poznaliśmy mistrzów województwa opolskiego!

Treść artykułu

Czas na Finały Ogólnopolskie i grę o Wielki Finał na PGE Narodowym

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Brzegu poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa opolskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się PSP 9 Kędzierzyn Koźle i UKS Spiders Krapkowice (kategoria U-8), SP 4 Namysłów i Masters Brzeg (w kategorii U-10) oraz LUKS Biała Nyska i Rodło Opole (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo opolskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

 

Finały w województwie opolskim odbyły się 21 i 22 marca w Brzegu na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej 1. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 8 i dziewczynki w kategorii do lat 10, a drugiego dnia swoje mecze rozgrywali chłopcy w kategorii do lat 10 oraz drużyny w kategorii do lat 12. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

W kategorii do lat 8 u chłopców triumfowała drużyna UKS Spiders Krapkowice. W decydującym meczu pokonała ona UKP Gol Opole dopiero po rzutach karnych. W regulaminowym czasie było 2:2, a w konkursie strzałów z siódmego metra podopieczni Macieja Lisickiego zwyciężyli 3:2. – Emocje były naprawdę nieprzeciętne, zwłaszcza w finale. Bardzo chciałem, żeby ci chłopcy coś mieli z tego Turnieju – żeby mogli dostać te fantastyczne nagrody i posmakować rywalizacji w fazie pucharowej. Chciałem, żeby mieli co wspominać i bez wątpienia tak właśnie będzie – komentował trener zespołu z Krapkowic. – Piłka nożna w wykonaniu dzieci jest naprawdę wyjątkowa i polecam wszystkim, którzy zajmują się futbolem seniorskim, żeby tego spróbowali. Ja zdecydowałem się na taki krok, bo 5-6 lat temu brakowało w Krapkowicach takiej szkółki z prawdziwego zdarzenia. Zależało nam, aby stworzyć miejsce, gdzie dzieciaki będą mogły od małego rozwijać swoją piłkarską pasję i chyba nam się to udaje.

W najmłodszej kategorii wśród dziewczynek najwięcej powodów do zadowolenia miał zespół PSP 9 Kędzierzyn Koźle, który w finale wygrał z SP Ligota Książęca 2:0. – Rodzice śmiali się ze mnie, że dobrze, iż mecze trwały tylko 2×10 minut, bo gdyby były dłuższe, to z trawy wzdłuż linii bocznej boiska niewiele by zostało. Zresztą z mojego gardła też niewiele by zostało, takie były emocje w finale – cieszył się trener Krzysztof Hańcza. – Od pięciu lat przyjeżdżamy na finały wojewódzkie i zawsze kończyliśmy na II lub III miejscu. Teraz wreszcie udało się sięgnąć po puchar i mistrzostwo województwa. Brak mi słów, aby opisać to, co czuję. Zauważył też jak pomocne narzędzie stanowią takie turnieje. – To zachęca jedne dzieciaki do pracy na zajęciach, a kolejne do przyjścia na te zajęcia. Ci, co grali w ubiegłym roku mają piękne stroje, medale i inne pamiątki. Przede wszystkim dostarczają dobrej zabawy. Dla niektórych to pierwszy tak duży turniej w życiu, więc z pewnością szybko go nie zapomną.

W kategorii U-10 zarówno wśród chłopców, jak i wśród dziewcząt, do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. U chłopców ostatecznie najlepszy okazał się zespół Masters Brzeg, który w finale pokonał AMO Nysa (w regulaminowym czasie było 2:2, a w rzutach karnych – 2:1). – Za nami wspaniały Turniej, a finał miał dramaturgię, jakiej nie powstydziłyby się żadne seniorskie rozgrywki z Ligą Mistrzów włącznie. Wsparcie z trybun z całą pewnością pomogło nam w tych kluczowych momentach. Chłopaki walczyli do końca i spełnili swoje marzenia. Dostali świetny bodziec do… kolejnych marzeń. Przed finałem powiedziałem chłopakom: „cieszcie się i bawcie tym meczem”. Super, że mnie posłuchali. – powiedział trener Andrzej Wolański.

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 puchar za wygraną trafił natomiast do SP 4 Namysłów. Młode namysłowianki w finale zremisowały bezbramkowo z PSP Łubniany, lecz były skuteczniejsze w rzutach karnych (4:3). – Wyjeżdżamy z Brzegu pełni wspaniałych przeżyć. Nie może być jednak inaczej po tak pełnym dramaturgii finale. Z dumą mogę też powiedzieć, że stworzyła nam się tutaj super drużyna. Prawdziwy kolektyw, który teraz bez żadnego strachu będzie przystępował do kolejnych spotkań, także tych podczas finału ogólnopolskiego w Warszawie – mówił trener Tomasz Kozan. – Nie będziemy sobie stawiać żadnych celów, bo ta wygrana w Brzegu to i tak jest czymś niesamowitym. Jeśli jeszcze udałoby się dziewczynkom zagrać na PGE Narodowym, to już w ogóle byłby istny kosmos.

W zmaganiach chłopców do lat 12 złote medale zasłużenie wywalczyło Rodło Opole, które w finale pokonało SP 3 Namysłów 6:0. Nie można podsumować tego finału inaczej niż duża frajda. Już nie możemy doczekać się finału ogólnopolskiego, gdzie będziemy mogli zmierzyć się z rówieśnikami z innych województw – mówił trener Tomasz Ciastko. – Ten zespół ma spore możliwości, które jednak nie zawsze potrafi wykorzystać.  Dwa lata temu szliśmy jak burza w młodszej kategorii, ale w finale przegraliśmy po karnych. Wtedy był smutek, teraz jest radość i uśmiech. Jak widać, co się odwlecze, to nie uciecze i dziś puchar jest w naszych rękach. Mało tego, już teraz możemy mówić, że jesteśmy w gronie 16 najlepszych drużyn w kraju w tej kategorii. To już jest coś.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 tytuł sprzed roku obroniły zawodniczki LUKS Biała Nyska, które w finale znów spotkały się z PSP 9 Kędzierzyn Koźle. W poprzedniej edycji wygrały 3:1, a tym razem – 1:0. – My przede wszystkim bawimy się piłką. Jesteśmy wiejskim UKS-em, który cały czas nie ustaje w poszukiwaniach po okolicy uzdolnionych dziewczynek. Mamy to szczęście, że nasze zawodniczki bardzo chętnie przyjeżdżają na treningi i podczas zajęć naprawdę dają z siebie wszystko. U nas nie ma presji wyniku, liczy się przede wszystkim frajda z uprawiania sportu. A że w parze z nią idą jeszcze wyniki, to nic tylko cieszyć się podwójnie – przyznał trener Grzegorz Chmura. – Co ciekawe, był to nasz pierwszy występ na otwartym boisku w tym roku. Do tej pory trenowaliśmy bowiem cały czas tylko w naszej sali gimnastycznej. Można więc śmiało stwierdzić, że przywitanie wiosny w naszym wydaniu było wręcz wymarzone.

W tej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKS Spiders Krapkowice

2.      UKP Gol Opole

3.      MOSiR Olesno

4.      PSP 9 Kędzierzyn Koźle

1.     PSP 9 Kędzierzyn Koźle

2.     SP Ligota Książęca

3.     PSP Stare Budkowice

4.     SP Olszanka

Najlepszy bramkarz Miłosz Bobowski, UKS Orlik Prudnik Kinga Wypych, PSP Stare Budkowice
Najlepszy zawodnik Kuba Bień, UKS Spiders Krapkowice Lena Kużaj, PSP 9 Kędzierzyn Koźle
Król strzelców Wojciech Szatny, UKP Gol Opole (11 goli) Malwina Majer, SP Ligota Książęca (9 goli)
U-10 1.      Masters Brzeg

2.      AMO Nysa

3.      UKS Spiders Krapkowice

4.      SP 5 Kluczbork

1.      SP 4 Namysłów

2.      PSP Łubniany

3.      SAP Brzeg

4.      PSP Polska Cerekiew

Najlepszy bramkarz Aleks Raczkowski, Masters Brzeg Pola Borla, SAP Brzeg
Najlepszy zawodnik Paweł Zastępa, UKS Spiders Krapkowice Kinga Szelong, PSP Łubniany
Król strzelców Bruno Poniatowski, MOGKiS Praszka (9 goli) Zuzanna Kozan, SP 4 Namysłów (4 gole)
U-12 1.     Rodło Opole

2.     SP 3 Namysłów

3.     UKS Spiders Krapkowice

4.     PSP 12 Kędzierzyn Koźle

1.     LUKS Biała Nyska

2.     PSP 9 Kędzierzyn Koźle

3.     SP 4 Namysłów

4.     PSP 3 Zdzieszowice

Najlepszy bramkarz Bartek Szafrański, UKS Spiders Krapkowice Natalia Bęben, SP 4 Namysłów
Najlepszy zawodnik Kacper Buniak, Rodło Opole Victoria Kielbassa, PSP 9 Kędzierzyn Koźle
Król strzelców Igor Makarow, SP 3 Namysłów (8 goli) Magdalena Studnicka, LUKS Biała Nyska (12 goli)

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

 

Materiał przesłany przez PZPN

Nie zapomnij udostępnić: