Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 27 stycznia, 2017 Tytuł artykułu

Brzescy saperzy w „Ósemce”

Treść artykułu

„Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym”

K. Naumann

Nie wszystko co znajdziesz jest bezpieczne! Hasło to towarzyszyło ciekawej lekcji bezpieczeństwa, która odbyła się 26 stycznia 2017 roku ZS nr 2 z OI w Brzegu. Ósemka w tym dniu gościła żołnierzy z 1 Pułku Saperów imienia Tadeusza Kościuszki. Żołnierze w profesjonalny i interesujący sposób opowiedzieli uczniom o swojej pracy, a także zwrócili uwagę na prawidłowe zachowanie podczas znalezienia materiałów wybuchowych. Niewybuchy, niewypały i przedmioty niebezpieczne nadal stanowią poważne zagrożenie w Polsce i nieumiejętne obchodzenie się z nimi może prowadzić do tragedii. Na terenie Opolszczyzny Patrol Rozminowania nr 26  tylko w 2016 roku przyjął 281 zgłoszeń.

Młodzi ludzie zapominają czasami o środkach ostrożności, które trzeba zachować, kiedy są świadkiem znalezienia takich przedmiotów. Żołnierze na lekcji w ostrych słowach ostrzegali, że z „żelazną śmiercią” człowiek nie ma szans. Starszy chorąży Artur Adasik wielokrotnie powtarzał, że znalezionych niewypałów nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ognisk lub stawów. Jest wiele miejsc, gdzie mogą się znajdować takie przedmioty. Możemy spotkać się z nimi nawet podczas spędzania czasu we własnym ogrodzie, na spacerze w lesie lub na posesji sąsiada. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest opuszczenie miejsca i niezwłoczne poinformowanie policji o znalezisku. 112 lub 997 to numery telefonów, które znają już dzieci w przedszkolu. Warto z nich skorzystać w sytuacjach naprawdę ważnych, a do takich można zaliczyć znalezienie materiałów wybuchowych.

Mimo, że spotkanie dotyczyło rzeczy poważnych i bardzo istotnych dla bezpieczeństwa młodych ludzi, nie zabrakło na nim chwili na zajęcia praktyczne, które uczniowie przyjęli z uśmiechami na twarzy. Każdy z nich mógł obejrzeć przyniesione przez żołnierzy sprzęty i niewypały, a chętni przymierzyć kombinezon, który ubierają saperzy podczas akcji. Dla niektórych okazało się to nie lada wysiłkiem. Kombinezon waży 30 kilogramów i wymaga od użytkownika dobrej kondycji i siły.

Dzięki temu spotkaniu w przyszłości będziemy wiedzieć, jak mamy postępować z takimi znaleziskami. Dziękujemy 1 Pułkowi Brzeskich Saperów i Patrolowi Rozminowania numer 26: st. chor. Arturowi Adasikowi, st. szer. Tomaszowi Serwacie,     st. szer. Tomaszowi Lassota-Kalińskiemu, plut. Przemysławowi Siedleckiemu,  st. szer. Mariuszowi Nowakowi, kpr. Michałowi Jeka za ciekawą i ważną lekcję:

Weronika Tworowska

Nie zapomnij udostępnić: