Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 16 stycznia, 2017 Tytuł artykułu

Wicemarszałek Dolnego Śląska: – Popieramy ideę Muzeum Kresów w Brzegu!

Treść artykułu

Na zaproszenie Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka w naszym mieście gościł Wicemarszałek Dolnego Śląska Tadeusz Samborski (16 stycznia 2017 r.). Samorządowcowi towarzyszyli pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego z wydziałów zajmujących się promocją, turystyką oraz polityką regionalną.

Tematem roboczej wizyty dolnośląskich samorządowców w Brzegu była idea utworzenia w naszym mieście Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów, której autorem jest Burmistrze Brzegu Jerzy Wrębiak. Szukając wsparcia na tej inicjatywy trafił na poparcie samorządowców z Dolnego Śląska.

– Jestem pierwszy raz w Brzegu i muszę przyznać, iż miasto mnie oczarowało. Macie Państwo tu wiele zabytków, a w samym mieście na każdym kroku czuje się klimat historii. Nasze wsparcie w działaniach na rzecz utworzenia Muzeum jest oczywiste, ponieważ uważamy, że na styku regionów powinna być taka placówka, właśnie jak Muzeum Kresów, które jest nie tylko uzupełnieniem oferty kulturalnej i turystycznej obu regionów, ale przede wszystkim świadectwem tożsamości polskiej i kultury przywiezionej przez mieszkańców dawnych kresów na ziemie zachodnie – mówił Marszałek Tadeusz Samborski.

Burmistrz Brzegu przedstawił koncepcję utworzenia w Brzegu Muzeum Kresów. Następnie pokazał obiekt dawnego Gimnazjum Ilustre, a potem najważniejsze zabytki w Brzegu. Wśród nich ratusz, kościoły pod wezwaniem św. Mikołaja oraz Podwyższenia Krzyża Świętego, a także kościół pofranciszkański.

Tadeusz Samborski był pod wrażeniem efektów programu rewitalizacji kamieniczek zabytkowych w centrum miasta.

Jak podkreślał Jerzy Wrębiak, to dopiero początek zmian, jakie wprowadzamy w sferze zabytkowej substancji miasta.

 – Dziękujemy za na wsparcie z Państwa strony w działaniach zmierzających do utworzenia Muzeum w Brzegu. Cieszymy się, iż idea znajduje zrozumienie u naszych sąsiadów z Dolnego Śląska, z którymi jesteśmy związani kulturowo, społecznie i historycznie – dodał Jerzy Wrębiak.

 

Nie zapomnij udostępnić: