Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 listopada, 2015 Tytuł artykułu

25-lat Samorządności w Brzegu i Powiecie Brzeskim (zdjęcia)

Treść artykułu

Uroczystą galą w Muzeum Piastów Śląskich, połączoną z wręczeniem odznaczeń dla osób zasłużonych w działalności publicznej oraz wystawą prezentującą pamiątki po Legionach Józefa Piłsudskiego, posumowano ćwierćwiecze działalności samorządowej w mieście oraz powiecie.

Galę zorganizowano w najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta i powiatu, czyli salach zamkowych Muzeum Piastów Śląskich. Gospodarz obiektu, dyrektor Paweł Kozerski rozpoczynając uroczystość i zarazem otwierając wystawę, wspominał o aspektach historycznych niepodległości oraz roli, jaką od początku tworzenia się samorządu odgrywało Muzeum na ziemi brzeskiej.
 
Gospodarze ceremonii-Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i Starosta Brzeski Maciej Stefański-do udziału w uroczystości zaprosili nie tylko mieszkańców miasta oraz powiatu, ale przede wszystkim tych, którzy przez ćwierć wieku stanowili samorząd powiatowy i miejski. Byli zatem radni obu szczebli samorządów oraz członkowie ich władz. Zaproszenia przyjęli również samorządowcy z współpracujących z Brzegiem i Powiatem samorządów, na czele z Burmistrzem Oławy Tomaszem Frischmannem. W wypadku współpracy z oławskimi samorządami (gminą i miastem) należy wspomnieć chociażby o gospodarce odpadami komunalnymi, gospodarce wodno-ściekowej, czy tworzonych obecnie projektach współpracy w dziedzinie turystyki. Władze regionu opolskiego reprezentował Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek, a władze rządowe-Wicewojewoda Opolski-Antoni Jastrzębski. Gośćmi honorowymi byli również Posłowie na Sejm, Paweł Grabowski i Antoni Duda. 
 
– Celem „ojców” istniejącego dziś w Polsce samorządu: prof. Jerzego Regulskiego, prof. Jerzego Stępnia, prof. Michała Kuleszy, Zbigniewa Bujaka i Waleriana Pańko, było realne oddanie w ręce wspólnot lokalnych zadań ich dotyczących. I z perspektywy lat jednoznacznie można stwierdzić, że ten cel, został osiągnięty – stwierdził w przemówieniu Burmistrz Jerzy Wrębiak.
 
Okolicznościowy wykład na temat roli samorządu w kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego wygłosił brzeżanin, specjalista od samorządu, dr Grzegorz Balawajder, politolog i ekonomista z Uniwersytetu Opolskiego. Gościem honorowym był również inny pracownik naukowy tej uczelni-prof. Marek Stefan Grochalski, prawnik, specjalista samorządności europejskiej (również brzeżanin).
 
Podczas gali nie zabrakło również miłych akcentów w postaci uhonorowania osób zasłużonych w pracy publicznej. W imieniu Prezesa Rady Ministrów, Antoni Jastrzębski, wręczył: złoty medal za długoletnią służbę publiczną Staroście Brzeskiemu Maciejowi Stefańskiemu, medal srebrny za długoletnią służbę publiczną Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Pani Izabeli Wiecheć oraz Srebrny Krzyż Zasługi radnemu powiatowemu Tomaszowi Róży.   Z kolei Roman Kolek przekazał odznaczenie Za Zasługi dla Województwa Opolskiego, w pracy na rzecz samorządności Pani Irenie Mazurkiewicz, wieloletniej radnej Brzegu. Jej mąż, znany samorządowiec i wieloletni Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego (współtwórca II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu), Henryk Mazurkiewicz, odebrał podobne oznaczenie (Za Zasługi dla Powiatu Brzeskiego) z rąk Starosty Stefańskiego.
 
Po uroczystej gali goście oraz obecni mieszkańcy Brzegu i powiatu zostali zaproszeni na lampkę szampana i toast z okazji ćwierćwiecza działalności samorządowej. Były życzenia dalszej owocnej pracy oraz współpracy pomiędzy różnymi szczeblami władz samorządowych.
 
Dodajmy, że galę prowadzili Joanna Koronkiewicz i Łukasz Oskar Michalak, a o oprawę muzyczną zadbał kwartet będący częścią wywodzącej się z naszego miasta Orkiestry im. Księcia Jerzego II Piasta.
Nie zapomnij udostępnić: