Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 2 grudnia, 2016 Tytuł artykułu

Mamy architektoniczne perełki. Finał programu remontu zabytkowych kamienic miejskich 2016

Treść artykułu

Z udziałem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Iwony Solisz miało miejsce podsumowanie programu polegającego na pomocy finansowej z Gminy Brzeg dla wspólnot mieszkaniowych i mieszkańców posiadających lokalne w zabytkowych budynkach na terenie miasta. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak uruchomił w tym roku przedsięwzięcie, w ramach którego środki przekazano 7 wspólnotom mieszkaniowym. Wśród nich znalazły się takie perełki zabytkowej miejskiej architektury, jak ulegające dewastacji słynne średniowieczne kamienice  przy ulicy Dzierżonia. Miasto przeznaczyło na ten cel blisko 600 tys. zł.

– Teraz widać, że są to obiekty pochodzące z XV wieku – pokazywał fasady budynków Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Z mocno zdewastowanych i zagrożonych dalszą ruiną budynków udało nam się wspólnymi siłami przekształcić je w zabytkowe wizytówki naszego miasta. Prace pozwoliły nie tylko na ukazanie gotyckich elementów i detali architektonicznych, ale także poprawiły estetykę centrum miasta.  Dzisiaj miejsce to ponownie znajduje się na trasie wybieranej przez miejskich przewodników, którzy pokazują turystom i gościom odwiedzającym Brzeg zabytkowe walory naszego miasta.

Pod wrażeniem prac była także Iwona Solisz. Opolska Wojewódzka Konserwator Zabytków podkreślała, iż wyraża podziw dla determinacji i zaangażowania, z jakim władze Brzegu przystąpiły do ratowania i jednoczesnego inwestowania w zabytkową substancję miasta.

– Są to jedne z najładniejszych obecnie i najciekawszych pod względem architektonicznym obiekty zabytkowe Brzegu – ocenia pani konserwator. Zapewniła także o dalszej współpracy na rzecz kolejnych remontów zabytków na ternie Gminy Brzeg.

Warto zapamiętać, że uruchomiony w tym roku program dotacji ze środków samorządowych na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy obiektach zabytkowych wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków objął 7 kamienic: w jednej przygotowano dokumentację na remont (kamienica na rogu ul. Jabłkowej i Długiej – XIII wieczna najstarsza w mieście) oraz 6 kamienic, które zostały remontowane (w tym właśnie 3 piętnastowieczne kamienice przy ul. Dzierżonia).

Gotowa jest już kolejna edycja programu. Dofinansowanie ma trafić do kolejnych wspólnot mieszkaniowych w 2017 roku.

Odnawiany jest także zabytkowy XIX wieczny pałac, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna. Zakres prac jest rozległy i obejmuje konserwację murów biblioteki oraz wnętrza. Są to pierwsze tak poważne prace od pięćdziesięciu lat.  Roboty już trwają i zakończą się w 2017 roku. Prace mają kosztować ponad 2,3 mln zł. Natomiast kwota dofinansowania wyniesie ponad 1,7 mln zł. i jest to pomoc z uchwalonego przez Radę Ministrów Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa, w ramach poprawy infrastruktury bibliotek na lata 2016-2020. Wkład własny Gminy Brzeg sięgnie 579 tys. zł.

dzierżonia 2015AP

Stan kamienic przy ul. Dzierżonia sprzed remontu (od podwórza), widok od strony placu kościelnego przy Kościele p.w. Św. Mikołaja), przed rozpoczęciem prac konserwatorskich wiosną 2016 r.. Fot. Andrzej Peszko, UM w Brzegu.

dzierżonia 2016 przed kopia kopia

Stan kamienic przy ul. Dzierżonia sprzed remontu wiosną 2016 r. (widok frontu, od ulicy Dzierżonia), fot. Andrzej Peszko, UM w Brzegu.

IMG_7613

Widok od podwórza kamienic po remoncie-grudzień 2016 r.

IMG_7637

Front kamienic. Widok po remoncie, grudzień 2016 r.

Nie zapomnij udostępnić: