Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 5 października, 2015 Tytuł artykułu

5. miejsce brzeżanki na Mistrzostwach Europy w Tenisie Stołowym

Treść artykułu

 

 

 
W dniach 25 września do 04 października w Jekaterynburgu odbyły się Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym Seniorów i Seniorek. Jekaterynburg, to miasto w azjatyckiej części Rosji, położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa (Wikipedia).
W tych ME w dalekim mieście ok.3.400 km od Wrocławia wzięła udział 9-osobowa reprezentacja Polski – 5. seniorów: Daniel Górak, Wang Zeng Yi, Jakub Dyjas, Konrad Kulpa i Patryk Zatówka (trener kadry seniorów – Tomasz Krzeszewski)_oraz 4. seniorki: Li Qian, Katarzyna Grzybowska, Natalia Partyka i Natalia Bajor (trenerzy kadry: Michał Dziubański i Zbigniew Nęcek). Natalia wystąpiła we wszystkich 3. kategoriach: grze drużynowej, grze pojedynczej i grze podwójnej. Najlepiej wypadła w grze drużynowej, gdzie wspólnie z koleżankami z drużyny zajęły 5. miejsce w Europie i były o krok od medalu, przegrywając 2-3 po dramatycznym boju o brąz z Rumunkami. Wystarczy nadmienić, że aż 5 pojedynków zakończyło się wynikami 3-2, niestety ten ostatni decydujący  nie dla nas.
  Oto wyniki gry drużynowej i występy brzeżanki w singlu  i deblu:
Gra drużynowa, Gr C:
Polska – Rosja 1-3.
Polska – Luxemburg 3-1.
Polska – Węgry 3-1. 2.miejsce w grupie i awans do turnieju głównego w przedziale miejsc 1-8.
Gra o miejsca 1-8:
Polska – Rumunia 2-3.
Gra o  miejsca  5-8:
Polska – Czechy    3-1.
Gra o miejsca 5-6:
Polska – Austria  3-2 i 5. miejsce w Europie.
 
Punkty dla Polski zdobywały : Li Qian – 6, K. Grzybowska – 5, N. Partyka – 3 i N. Bajor – 1.
   
Gra pojedyncza – Gr.10:
      (115 zawodniczek).
Natalia Bajor- Margo Degraef (Belgia)    3-1 (-7,6,7,3).
N. Bajor –  Sara Ramirez (Hiszpania)  0-3 (-10, – 5,-8).
N. Bajor – Anelia Karova (Bułgaria)  3-2 (-8,10,8,-7,8). 2 miejsce w grupie dające szansę na baraż o wejście do turnieju głównego.
 
Mecz barażowy do turnieju głównego:
 
N. Bajor – Mateja Jeger (Chorwacja)  3-1 (9,-9,8,10). Awans do 1/32 finału.
 
1/32 finału :
 
N. Bajor – Georgina Pota (Wegry)  0-4 (-8,-9,-5,-8). G. Pota plasuje się na 8. miejscu w rankingu europejskim, a Natalia notowana jest  na 77. pozycji w tym rankingu.
 
Gra podwójna:
(48 par deblowych).
Grupa 29.
 
N. Bajor/ Nicole Trosman (Izrael) -Jennifer Jonson/Cristina Kalberg (Szwecja)    0-3 (-9,-9,-10).
N. Bajor/ N. Trosman – Krasimira Vovkova/ Maria Vovkova (Bułgaria)  3-2 (-7,-6,9,9,8).
N. Bajor/N. Trosman – Sara Ramirez/Xuan Zhang (Hiszpania)  3-2 (-9,8,10,-9,10). 1.miejsce w grupie i awans do turnieju głównego.
 
1/16 finału:
 
N. Bajor/N. Trosman – Melik Hu/ Yanfei Shen (Hiszpania)  0-4 (-8,-9,5,-8). Zwycięska para                                            została później mistrzyniami Europy, pokonując w finale 4-1 parę rumuńsko – węgierską Elizabeta Samara/Georgina Pota.
W grze podwójnej seniorów para Stefan Fergiel (Austria)/Joao Monterio (Portugalia) pokonała w finale 4-1 Austriaków Robert Gardos/Daniel Habesohn i zdobyła tytuł mistrzów Europy.
W grze pojedynczej kobiet mistrzynią Europy została Rumunka Elizabeta Samara, która w finale pokonała 4-3 Holenderkę Jie Li (partnerkę deblową naszej Li Qian).
W grze pojedynczej mężczyzn tytuł mistrza Europy zdobył Dimitrij Owczarow z Niemiec, który pokonał w finale 4-1 Marcosa Freitasa z Portugalii.
 
Polska nie wypadła najlepiej w ME, zdobywając tylko 1. medal brązowy, który wywalczyła Li Qian, wspólnie z Holenderką Jie Li, które przegrały o awans do finału 2-4 z parą węgiersko – rumuńską  Georgina Pota/Elizabeta Samara. Natomiast seniorzy byli daleko od strefy medalowej, a drużyna uplasowała się ostatecznie na 8.miejscu.
 
        W sumie występ brzeżanki należy uznać za udany. 5. miejsce z drużyną w Europie oraz dwa awanse w singlu i deblu do turnieju głównego, gdzie reprezentacje narodowe innych państw były naszpikowane zawodniczkami, posiadających paszporty krajów europejskich, a  pochodzących z państw azjatyckich, a przede wszystkim z Chin.
  Natalia obecnie reprezentuje KU AZS UE Wrocław i gra w ekstraklasie kobiet,  na stałe mieszka w Brzegu, trenuje w Ośrodku Tenisa Stołowego PZTS w Gdańsku i została studentką w WSZi A  w Opolu. Podjęła trudne wyzwania.
W ekstraklasie kobiet drużyna KU AZS UE Wrocław po 3.kolejkach plasuje się na 5.pozycji                                  w tabeli (2. wygrane i 1.porażka – bilans setów 8-6), a Natalia zdobyła najwięcej punktów dla swego zespołu – 4 wygrane mecze, a w rankingu ligowym plasuje się na 4. pozycji. Od paru dni akademiczki zostały wzmocnione 17-letnią zawodniczką z Chin Lu Li i miejmy nadzieję, że drużyna wrocławska będzie grać co raz lepiej. Przypomnijmy, że będą bronić brązowego medalu Mistrzostw Polski.
 
  Oprócz występów w rozgrywkach ligowych w  najbliższym też czasie (16-18 października) brzeżanka wystąpi w Buzau (Rumunia), gdzie na zakończenie występów w kategorii juniorek  rozegra prestiżowy turniej tzw. TOP -10, gdzie przez 3 dni gra 10. najlepszych juniorek                                                w Europie, systemem po 3 mecze dziennie, każda z każdą. W ub. roku Natalia zdobyła brązowy medal w tych rozgrywkach.
W dniach 21-25 października  rozegrany zostanie w Arenie Ursynów w Warszawie ITTF World Tour Open z udziałem całej czołówki światowej, gdzie wystąpi prawie 350 zawodniczek i zawodników (z pierwszej dziesiątki kobiet na świecie wystąpią wszystkie zawodniczki, a                        w kategorii seniorów 9, zabraknie tylko kontuzjowanego Timo Bolla ) z ponad 50 krajów m.in. Chińczycy, Japończycy, czy reprezentacje Hongkongu,Tajwanu, czy Singapuru . Turniej jakiego jeszcze nie było w Europie,nazywany nawet mistrzostwami świata. Oczywiście wśród 16. Polek wystąpi w tym turnieju Natalia.
I jeszcze jeden występ czeka na zakończenie kariery juniorskiej brzeżanki. W dniach 29 listopada do 06 grudnia we francuskiej miejscowości Vendee zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata Juniorów i    Juniorek, gdzie wystąpi nasza pingpongistka w singlu , deblu i mikście.
 
Przy okazji należy wspomnieć o występach innych brzeskich tenisistach stołowych, wychowankach trenera Zdzisława Grobelskiego :
 
Michał Galas po kilku sezonach gry w 1. lidze w UKS Dwunastka Wrocław przeniósł się do                          II-ligowego klubu AZS PWSZ Nysa (podjął również studia w PWSZ). Podobny krok powziął jego kolega z UKS Dwunastki Rafał Dworakowski. Chyba akademicki klub z Nysy szybko powróci do 1.ligi    z takim wzmocnieniem. Po 3. kolejkach nysanie zajmują bezapelacyjnie 1. miejsce w lidze (6. punktów i bilans setów 25-5, a M. Galas i R. Dworakowski zdobyli w każdym  meczu po 2,5 pkt, czyli komplet.  Michał i Rafał zajęli dwa pierwsze miejsca na ostatnim I Wojewódzkim Turnieju kwalifikacyjnym, który rozegrano w Nysie i wystąpią w dniach 16-18 października                                        w I Grand Prix Polski seniorów, który zostanie rozegrany w Nowej Rudzie, z udziałem 64. najlepszych pingpongistów. W tym turnieju miała zapewniony udział też Natalia, rozstawiona            z nr 3-4, ale w tym czasie pokrywa się turniej TOP -10 w rumuńskim Buzau i brzeżanka tam właśnie wystartuje. Też w II-ligowej drużynie LZS Blyss Kujakowice, występującej grupie śląsko – opolskiej startują byli zawodnicy  Odry Brzeg Wojciech Iwasyszyn i Grzegorz Duda. Ich klub po 3. kolejkach  plasuje się w ścisłej czołówce tabeli, a W. Iwasyszyn i G. Duda występują                              w podstawowym składzie.
 
Inny brzeżanin Łukasz Bernacki od nowego sezonu 2015/16 będzie występował w III-ligowym LZS Odra Kąty Opolskie.
A inni pingpongiści pochodzący z Brzegu 15-letni bliżniacy  Piotr i Paweł Kużmińscy, reprezentują nadal barwy w 5-ligowego UKS Sokolik Niemodlin. Rozgrywki w obu ligach rozpoczynają się 16 października.
 
Wyniki z ME oraz przygotowania do Wordl Touru w Warszawie można śledzić na :www.ittf.com, www.pzts.pl oraz na www.pingpong.com.pl

  T. Strzelbicki

Nie zapomnij udostępnić: