Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 18 września, 2015 Tytuł artykułu

Wycieczka do skansenu. Wiadomości z Publicznego Przedszkola nr 7

Treść artykułu

 

 

   
Miesiąc wrzesień to czas, kiedy rolnicy zakończyli żniwa, w wielu miejscowościach odbywają się dożynki, a dzieci w przedszkolach poznają znaczenie chleba i proces jego powstawania. Starszacy z Publicznego Przedszkola nr7 Integracyjnego w Brzegu, dzięki hojności EKOGOG mogły wybrać się na wycieczkę do Skansenu w Bierkowicach i wziąć udział w lekcji muzealnej "Od ziarenka do bochenka-nasz chleb powszedni".
 
16 września z samego rana wyruszyliśmy na wycieczkę. Bez problemów, na czas dojechaliśmy do skansenu. Tam, skierowano nas do zagrody w której znajduje się  piekarnia z piecem chlebowym z 1844 roku  i budynki gospodarcze. Pan piekarz już na nas czekał i zaprezentował nam, jak  działa taki piec.
 
Zostaliśmy przywitani staropolskim zwyczajem chlebem i solą. Pani Gabriela Bucka, pracownik skansenu, pięknie opowiadała nam o  roli chleba w życiu człowieka, zapoznała nas ze zwyczajami związanymi z wypiekiem chleba, pokazała miejsca chleba w literaturze ludowej i przysłowiach, przedstawiła sposobów mielenia zboża dawniej i dziś, zaprezentowała narzędzia używane podczas wypieku chleba. Dzieci aktywnie  uczestniczyły w przygotowaniu bułeczek do wypieku w starym piecu. Elementem lekcji był poczęstunek świeżo upieczonym chlebem. (M.P)
 

 

Nie zapomnij udostępnić: