Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 10 listopada, 2016 Tytuł artykułu

Święto Niepodległości w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

Treść artykułu

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.”

Wisława Szymborska

 

Święto Niepodległości

  Mimo jesiennej pogody za oknem, dla nas, Polaków, listopad lśni słońcem, srebrem, złotem.      W naszych myślach i sercach „Mazurkiem Dąbrowskiego” rozbrzmiewa najpiękniejsze słowo – Ojczyzna. To czas zadumy nad losem poległych w jej obronie, z imieniem Polska na ustach, dorosłych i dzieci, żołnierzy i cywili. To także czas ogromnej radości – radości ze zwycięstwa i odzyskanej niepodległości.

By uczcić to święto, 10 listopada, odbył  się w naszej szkole koncert pieśni powstańczych. Wzięła w nim udział cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne wyśpiewując „Nową Warszawiankę” ocaloną od zapomnienia przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W ten sposób  chcieliśmy nie tylko dać wyraz naszej miłości do Ojczyzny, ale także oddać hołd wszystkim poległym w walce o jej wolność Polakom. To właśnie dla ich pamięci zaprezentowaliśmy najpiękniejsze, bo z sercem wyśpiewane piosenki. Nasze zmagania oceniało jury w składzie :

·                    P. Jana Koronkiewicz  Kierownik Klubu I Brzeskiego Pułku Saperów

·                    P. Grażyna Kotecka Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Brzegu

·                    p. Lucyna Bończak nasza Pani Dyrektor

·                    p. Zuzanna Zazulin – aktorka, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej

·                    p. Monika Słupska – polonistka, opiekun kółka teatralnego

Kryteria oceny  były następujące:

– śpiew, wokalność,

– wizerunek, prezencja sceniczna,

– czytelność tekstu,

– ogólny wyraz artystyczny,

– kotyliony.

Nad oprawą muzyczną czuwali nasi szkolni akustycy. Koncert poprowadzili Alicja Wiącek oraz Maciej Lewandowski z klasy 5 b. Wszystkie klasy zaprezentowały, wraz ze swoim wychowawcą, wylosowaną piosenkę. Poziom prezentacji był w tym roku niezwykle wysoki, jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem. By umilić uczniom oczekiwanie na decyzję odbył się mini recital wokalistów ze szkolnego kółka wokalnego, przygotowanych pod kierunkiem i czułym uchem p. Katarzyny Głuskiej. Swoje umiejętności zaprezentowali :

Alicja Wiącek z klasy 5 b,  Elżbieta Terpiłowska z klasy I b oraz Damian Lis z klasy III B.

Jednomyślnym werdyktem jury III Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznych „Nasz patriotyzm w piosenkach” nagrodzono :

W klasach 4-6 PSP nr 8 :

Grand Prix  –  klasa 4 a wraz ze swoim wychowawcą p. Teresą Medyńską – Aporowicz;

I miejsce ex aequo – klasa 4 b wraz z wychowawcą p. Weroniką Tworowską, klasa 5 b wraz z wychowawcą p. Kaliną Łukaszów, klasa 6 b wraz z wychowawcą p. Barbarą Iwasieczko;

II miejsce ex aequo – klasa 4 c wraz z wychowawcą p. Anną Bromboszcz, klasa 5 a wraz z wychowawcą p. Żanetą Cieślak, klasa 6 a wraz z wychowawcą p. Izabelą Jasiak.

Wszystkie klasy zostały nagrodzone pięknymi dyplomami oraz nagrodą pieniężną ufundowaną przez Radę Rodziców, dodatkowo klasa 4 a otrzymała statuetkę Grand Prix

W klasach I-III PG nr 4 :

Grand Prix – klasa I a wraz z wychowawcą p. Edytą Tyczko;

I miejsce – klasa I b wraz z wychowawcą p. Kordianem Zamojskim;

II miejsce – klasa III a wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Habrych;

III miejsce – klasa III b wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Rossą – Wiśniewską;

Wyróżnienie – klasa II a wraz z wychowawcą p. Barbarą Pyrek oraz klasa II b wraz z wychowawcą p. Katarzyną Wolak.

Wszystkim klasom i wychowawcom serdecznie gratulujemy – wytrwałości, ciężkiej pracy, ale przede wszystkim pięknej postawy, pełnej szacunku i miłości dla Ojczyzny.

W sposób wyjątkowy uczcić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości chciały także nasze szkolne ”maluchy” z klas I – III .Wzięły udział w wyjątkowym konkursie plastycznym, na najpiękniejszy wizerunek polskiego godła. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

Prace oddane przez małych artystów  wykonane  były na wysokim poziomie, wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób i charakteryzowały się różnorodnością technik.

Wszystkie zostały wysoko ocenione. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i słodką niespodziankę. Z wykonanych prac przygotowano ekspozycję w holu szkoły.

Na szczególne wyróżnienie zasługują prace, które zajęły pierwsze miejsce w konkursie.

Ich twórcom osobiście pogratulowała i wręczyła dyplomy pani dyrektor Lucyna Bończak, podczas  Konkursu Pieśni Patriotycznej.

Oto zwycięzcy:

Emila Feruś
Oliwier Kowalenko
Kamil Baurski
Helenka Bardzińska
Asia Jamna
Blanka Baurska
Zosia Mączka
Basia Sapa
Kinga Świtoń

W dzisiejszych czasach pełnych niepokojów i niepewności szczególnie ważna jest świadomość przynależności narodowej. Jako Polacy możemy być dumni z naszej historii i osiągnięć przodków. Pamiętajmy zatem o poległych  w walce o naszą wolność żołnierzach i powstańcach, nie tylko od święta. Możemy ją uczcić codziennie dając świadectwo swego patriotyzmu poprzez szacunek do symboli narodowych oraz dumę bycia Polakiem.

„Zarówno sztuka, jak ojczyzna, same przez się niewiele znaczą. Znaczą one bardzo wiele, gdy człowiek, poprzez nie wiąże się z istotnymi, najgłębszymi wartościami bytu.”

Witold Gombrowicz

 Oprac. K. Łukaszów

 

Nie zapomnij udostępnić: