Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 31 października, 2016 Tytuł artykułu

Bez czytania ani rusz. Mali czytelnicy w Publicznym Przedszkolu nr 8

Treść artykułu

 

W ramach realizacji zadań MEN z zakresu upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci, w naszym przedszkolu przy współpracy z rodzicami i Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej realizujemy program autorski „Mali czytelnicy – dzieci słuchają jak dorośli im czytają”.  Codziennie w każdej grupie odbywa się głośne czytanie, a raz w miesiącu do wspólnej przygody z książką zapraszani są goście ( rodzice , absolwenci, przedstawiciele różnych zawodów),  którzy czytają dzieciom przyniesione przez siebie książki. Poza tym dzieci systematycznie  odwiedzają  pobliską Bibliotekę – Oddział dla Dzieci i Młodzieży, gdzie wypożyczają  książki i uczestniczą w organizowanych  specjalnie dla nich lekcjach czytelniczych. Poza tym, w każdy drugi czwartek miesiąca najmłodszą grupę odwiedzają pracownicy Biblioteki przebrani za postacie z bajek – cykl całorocznych spotkań promujących  literaturę i czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci.

Inauguracja realizowanego programu miała miejsce 29 września , kiedy przypadał Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ustanowiony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki w celu propagowania czytania.

W  tym wyjątkowym dniu w magiczny świat literatury dziecięcej wprowadzali dzieci zaproszeni goście: Magdalena Dobrowolska – inspektor Biura Oświaty Urzędu Miasta, Pani Dyrektor Małgorzata Augustyn, a także Teresa Uruska – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, która korzystając z okazji zaprezentowała małym słuchaczom ofertę Biblioteki i zaprosiła do jej odwiedzania.

Nasze przedszkole już 6 rok realizuje Program „Czytające Przedszkole” w ramach Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos ma wiele zalet, wspomaga rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo rozwija język,  pamięć oraz wyobraźnię. Głośne czytanie buduje więź między czytającym a odbiorcą, a także umożliwia propagowanie dobrych wzorców zachowań i wartości moralnych.

Czytajmy dzieciom codziennie, bo czytanie jest tym dla umysłu, co gimnastyka dla ciała.

Nauczycielki Przedszkola Publicznego nr 8 w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: