Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 24 października, 2016 Tytuł artykułu

Publiczne Gimnazjum nr 1 w ogólnopolskim finale Konkursu Krasomówczego

Treść artykułu

22X 2016 w Klubie Garnizonowym odbył się  wojewódzki etap już XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.  Celem konkursów krasomówczych jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Zadaniem konkursów jest również rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie ich prezentowanie. Konkursy są także jedną z form przeciwdziałania zachowaniom patologicznym wśród dzieci i młodzieży.

Do każdego etapu Konkursu uczestnicy przygotowują do zaprezentowania dwa tematy. Dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i młodzież szkół ponadgimnazjalnych prezentują w obydwu wystąpieniach tematykę związaną z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju. Zalecana jest prezentacja walorów własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu uczestnika oraz zasłużonych dla kraju i regionu.

Atmosfera towarzysząca konkursowym zmaganiom jest szczególna, PTTK zapewnia gościnność i oprócz strawy duchowej, tę rzeczywistą w postaci bufetu kawowo-herbacianego i obiadu.

Wojewódzkie eliminacje zgromadziły tłumy krasomówców, w kategorii szkół podstawowych walczyło 18 -oro uczestników, w kategorii szkół gimnazjalnych -8, szkół ponadgimnazjalnych -3. Przyjechali przedstawiciele wielu miejscowości z Opolszczyzny, m.in. z Opola, Nysy, Głuchołaz, Lubnian, Góry św. Anny i Brzegu. Prezentacje dotyczyły niezwykle ciekawych historii, wyszperanych legend i nowo odkrytych miejsc. Usłyszeliśmy m.in brzeskie legendy o zuchwałej Zuzannie, historię Wieży Opolskiej , dinozaurów z Krasiejowa, opolskiego cementu, osady w Ryczynie, Skalnego Miasta, zamku w Mosznej czy iluzjonistycznego malarstwa Jana Kubena.

Publiczne Gimnazjum nr 1  miało w tym roku liczną, bo aż 4- osobową,  reprezentację, byli to:

EMILKA CYPRYCH z kl.2b, ZUZIA MACIERZYNSKA z kl.2b, NIKOLA NOWAKOWSKA z kl.3b i czarujący ignorancją zasad i konwenansów  – KACPER TYMKÓW z kl. 3b. Prezentacje gimnazjalistów dotyczyły bliskich im tematów,  Emilka opowiadała o tym, gdzie wywiódł ją duch gór…i zawędrowaliśmy do czeskiego Skalnego Miasta i w Karkonosze; Zuzia błądziła po wrocławskim Rynku, Nikola opowiedziała mrożącą krew w żyłach historię paktu z diabłem i tajemniczej windy w bajkowym (zdawałoby się) Zamku w Mosznej, a Kacper uwodził głosem i argumentami, zachwycając się iluzjonistycznymi freskami w Kościele p.w. św. Krzyża w Brzegu…ale gadulstwo zwiodło go na manowce i przekroczył regulaminowy czas  wypowiedzi prawie o 3 minuty.

Oglądanie i słuchanie przygotowanych przez uczniów prezentacji było szczególnie miłe, gdyż sami wybrali i opracowali swoje teksty, nadali im sceniczny kształt i słowami czarowali publiczność.

Werdykt jury docenił młodych krasomówców: ZUZANNA MACIERZYŃSKA zajęła II miejsce i awansowała do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 24-26 XI w Legnicy; Kacper zajął III miejsce, a Emilia i Nikola zdobyły wyróżnienia; niestety na podium są tylko trzy miejsca, co oczywiście budzi poczucie niedocenienia.

 Udział w konkursie, możliwość wysłuchania tak wielu prezentacji i wspaniałe nagrody (m.in. gry planszowe, saszetki, żelazka turystyczne, albumy książkowe i inne gadżety) złożyły się na atrakcyjność konkursu.

 Brzeskiemu Oddziałowi PTTK gratuluję perfekcji organizacyjnej a swoim uczniom dziękuję za dotychczasową  pracę , sukcesy i zapraszam do podejmowania kolejnych wyzwań, bo ocean polonistyki jest niezmierzony…

                                                                                                                                       Beata Matyszczak

Nie zapomnij udostępnić: