Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 10 lipca, 2015 Tytuł artykułu

Klub Mamuśki: Pierwszy roczek kawiarenki językowej

Treść artykułu

 
16 lipca 2015r. o godz. 19.00 w w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia przy ul. Jana Pawła II 20. odbędzie się świętowanie pierwszej rocznicy działalności Kawiarenki Językowej w Brzegu.   Zapraszamy wszystkie osoby, które dotychczas uczestniczyły w naszych spotkaniach, te które chciałyby do nas dołączyć oraz osoby chętne do poprowadzenia spotkań w językach, których jeszcze nie ma w ofercie Kawiarenki.
 
Kawiarenka Językowa w Brzegu to inicjatywa powstała na bazie doświadczeń wrocławskiej Mediateki w organizowaniu Language Cafe- cotygodniowych spotkań podczas których można porozmawiać w języku obcym . Wrocław jest miastem akademickim, dlatego wielu studentów z różnych krajów Europy i świata przyjeżdża do tego miasta w ramach programów typu Erasmus itp. Są oni tzw. native speakerami macierzystego języka.
 
Brzeg ma mniejsze możliwości w tym zakresie, jednak to nie zraziło pomysłodawczyni Kawiarenki – Katarzyny Jurkowskiej (jednocześnie koordynator brzeskiego oddziału Stowarzyszenia Klub Mamuśki ), która w lipcu 2014r. zorganizowała w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia pierwsze spotkanie dla osób chcących porozmawiać w języku angielskim. Do współpracy udało się pozyskać Grzegorza Omelana lektora języka angielskiego, który odpowiada za merytoryczne przygotowanie spotkań.   Z założenia Kawiarenka jest przeznaczona dla osób dorosłych, które zakończyły już edukację formalną, nie chcą lub z różnych powodów (ekonomicznych, czasowych i in.) nie mogą uczestniczyć w kolejnych kursach języka obcego, odrabiać złożonych zadań domowych i ślęczeć nad gramatyką, ale chcą mieć kontakt z językiem, aby go nie zapomnieć, a przy okazji poznać ciekawych ludzi i podyskutować. Niemniej na kilku spotkaniach pojawili się maturzyści, tak więc Kawiarenka jest otwarta na osoby w różnym wieku. W pierwszym spotkaniu   wzięły udział trzy osoby, w tej chwili grupa angielska liczy 7 osób. Podczas 11 spotkań Kawiarenka gościła m.in. Mike’a -Kanadyjczyka pochodzącego z Brzegu oraz wolontariuszy z Brazylii i Kazachstanu uczestniczących w projekcie „International Kindergarten” w brzeskich przedszkolach.
Kawiarenka Angielska spotyka się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia. Spotkania są bezpłatne.
 
Od marca 2015r. zaczęła również działać Kawiarenka Francuska prowadzona przez mieszkającego w Brzegu Francuza Cedrica. W tych spotkaniach bierze udział ok 5 osób i odbywają się one nieregularnie (po wcześniejszym umówieniu) ze względu na zobowiązania zawodowe uczestników. Są one również nieodpłatne, gdyż takie jest założenie Kawiarenki.
Organizatorzy są otwarci na inne języki jak np. hiszpański , czy niemiecki i poszukują osób (niekoniecznie lektorów czy nauczycieli choć są bardzo mile widziani) które podjęłyby się prowadzenia comiesięcznych spotkań w danym języku obcym. Kontaktować można się mailowo na adres kawiarenkajezykowa@wp.pl lub na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/Kawiarenka Językowa w Brzegu
 
Podczas wakacji planowany jest  piknik językowy, a w najbliższej przyszłości spotkanie multijęzykowe podczas którego będzie możliwość rozmowy w kilku językach jednocześnie.
 
Katarzyna Jurkowska
 

Nie zapomnij udostępnić: