Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 29 czerwca, 2015 Tytuł artykułu

Jubileuszowy XX Flis Odrzański 2015 Ligi Morskiej i Rzecznej gościł w Brzegu

Treść artykułu

 
Dla grupy jednostek pływających (jachtów, łodzi) nasze miasto było przystankiem na trasie Odrą do Szczecina. Brzeg przywitał ich mariną, na której uczestniczy flisu gościli po raz pierwszy, a Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak zapewnił ich o poparciu miasta dla inicjatyw mających na celu ożywienie żeglugi na Odrze. 
 
W tym roku Brzeg jest jednym z miast-gospodarzy na odrzańskiej trasie Flisu. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w 27 czerwca w Kędzierzynie Koźlu, a zakończy 11 lipca wielką galą w Szczecinie z okazji Dni Morza.
 
– Dziękuję, że przybyliście Państwo do gościnnego Brzegu i mam nadzieję, że w przyszłości zatrzymacie się na dłużej. Tym bardziej, że mamy doskonałe warunki na przyjęcie jednostek pływających i ich załóg – mówił Jerzy Wrębiak.
Burmistrz wręczył każdej z załóg pamiątkę z Brzegu-flagę z emblematem Mariny Brzeg. Gospodarz miasta podkreślał, że Brzeg jest zainteresowany rozwojem żeglugi na Odrze, ożywieniem możliwości ekonomicznych jakie wciąż daje rzeka. Wyjaśnił też zaangażowanie władz miasta w inicjatywy zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które ma powstać w pierwszej kolejności na lewym brzegu Odry chroniąc zamek i rejony położone na zachód od linii dawnych Rataj i ulicy Oławskiej.
Warto pamiętać, że początki flisu związane były z zaangażowaniem szkół i uczelni związanych z żeglugą. Studenci i uczniowie w ramach praktyk badali rzekę i uczyli się żeglować i nawigować na Odrze. Celem inicjatywy było przywrócenie rzeki miastom położonym nad jej brzegami. Dziś widać, że praca w którą włączyły się także samorządy nadodrzańskich miast zaowocowała powstaniem marin odrzańskich nie tylko w Brzegu ale również w Oławie, Nowej Soli czy Bytomiu Odrzańskim. Aktualnie we Flisie biorą udział prywatne jednostki pływające z załogami-mieszkającymi w różnych miastach kraju.
 

Nie zapomnij udostępnić: