Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 25 maja, 2015 Tytuł artykułu

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Saperzy z Brzegu wezmą udział w ogólnopolskim wydarzeniu

Treść artykułu

 

 

 
Do niedawna w świadomości społeczeństwa określenie "weteran" kończyło się na kombatantach II wojny światowej . Jednak dawniej cały świat wyglądał i funkcjonował inaczej.
 
Dlatego też  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku ustawą, określił status weterana, honorując  i dając w ten sposób wsparcie dla osób biorących udział w różnego rodzaju działaniach poza granicami Polski. Chodzi głównie o działania militarne, prowadzone na podstawie skierowania w ramach misji pokojowych, stabilizacyjnych  oraz misji podejmowanych  przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Pakt Północnoatlantycki i Unię Europejską. Ustanowił także   Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, które co roku obchodzone jest w dniu 29 maja.
 
Dziś Weterani, to żołnierze misji ONZ w których Polska bierze aktywny udział już od 1953 r. To również uczestnicy grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, kontyngentów Policji i Straży Granicznej, funkcjonariusze BOR kierowani do realizacji zadań ochronnych oraz niesienia pomocy ludności dotkniętej kataklizmem lub wojną – często w krajach bardzo odległych od Polski. To także żołnierze Polskich Kontyngentów Wojskowych kierowanych na misje po wydarzeniach 11 września 2001 r.
 
Z okazji   Dnia  Weterana Działań poza Granicami Państwa co roku odbywają się Centralne uroczystości poświęcone Weteranom. W tym roku odbywają się w Bydgoszczy. Z tej też okazji organizowany jest Rajd Weterana ( w br. druga edycja) w  którym żołnierze weterani z różnych garnizonów jadą na rowerach by oddać hołd tym którzy polegli i zmarli: w czasie wojen, misji, tym   którzy zostali ranni i poszkodowani.
 
W tym roku zespół 1Pułku Saperów  pragnie  oddać hołd wszystkim żołnierzom Pułku którzy polegli podczas II wojny światowej (180 żołnierzy), podczas rozminowania kraju (54 żołnierzy) oraz uczestnikom misji poza granicami kraju ( ppor.  Wiesławowi Kucińskiemu – zginął w czasie misji w b. Jugosławii w 1994r. ; sierż. Szymonowi Sitarczukowi – zginął w czasie misji w Afganistanie w 2011r,.). Stąd sentencja na koszulce „ W hołdzie poległym żołnierzom 1 Brzeskiego Pułku Saperów”.
 
Brzescy Saperzy wyjadą w dniu 25.05.2015r by dotrzeć do Bydgoszczy na Centralne obchody. Łącznie  przejadą ponad 300km.
 
Z tej okazji Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przekazał symbolicznie koszulki, w których delegacja brzeskich saperów będzie pokonywać trasę Rajdu Weterana. Ceremonia miała miejsce w Urzędzie Miasta w Brzegu. Natomiast zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski pożegnał delegację saperów wyjeżdżającą w poniedziałek (25 maja) z terenu jednostki wojskowej.
 

 

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: