Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 kwietnia, 2015 Tytuł artykułu

List otwarty do mieszkańców Brzegu od Księcia Brzeskiego

Treść artykułu

 

 

 
Brzeg, dnia 24.04.2015 r.
 
List otwarty do mieszkańców Brzegu
 
Szanowni Państwo!
Brzeg to atrakcyjne miasto. Zdecydowanie nie mamy się czego wstydzić. Mamy wspaniały Ratusz, piękne kościoły   i  zamek z XIII wieku. Zamek Piastów Śląskich – niegdyś rezydencja Piastów Śląskich, obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich. Skoro mamy zamek, przydałby się książę. To właśnie dlatego pracownicy biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki postanowili stworzyć funkcję Księcia Księstwa Brzeskiego. Osoby, której zadaniem jest reprezentowanie Księstwa Brzeskiego podczas wszelkich wydarzeń i atrakcji, przyjmowanie mieszkańców i turystów na spotkaniach oraz promowanie Brzegu poza granicami naszego miasta. Nieubłagalnie zbliżamy się do końca kadencji pierwszego Księcia Księstwa Brzeskiego. Miałem przyjemność i zaszczyt sprawować tę funkcję przez cały rok. Nadszedł więc czas podsumowania. Chcę w tym liście przybliżyć Państwu pokrótce, czym zajmowałem się przez ten czas, sprawując funkcję Księcia Brzeskiego. Przede wszystkim skupiłem się na promocji wydarzeń, które odbywały się w naszym mieście. W części z nich brałem również udział. Byłem obecny 1.05.2014 r. na Requiem Mozarta wykonywanym przez Orkiestrę Symfoniczną im. Ks. Jerzego II Piasta pod batutą Marka Kudry. Uczestniczyłem w spotkaniu podsumowującym Dni Księstwa Brzeskiego, sesji Rady Miasta, wydarzeniu zorganizowanym dla miłośników kolejnictwa pod hasłem "Kolej na Brzeg – Brzeg z Koleją". W czerwcu miałem przyjemność wysłuchać koncertu zespołu The Doors of Perception, który odbył się we Wrocławiu w ramach Festiwalu Piosenki Angielskiej. Podczas festiwalu Music Camp w charakterze wolontariusza zbierałem pieniądza na leczenie dla Justyny Podgórskiej. W ramach akcji charytatywnej brałem udział w koncercie Centrali 27, w którym wszystkie środki były przeznaczone na leczenie młodej brzeżanki. Pozostając miłośnikiem koncertów, pojawiłem się na koncercie zespołu Luly, który został zorganizowany dla chorego Mateusza. W styczniu uczestniczyłem w Koncercie Karnawałowym w Brzeskim Centrum Kultury. W spektaklu autorstwa Teatru Dnia Niepowszedniego pt: „Męczeństwo Piotra Ohey’a miałem okazję pogratulować młodym aktorom oraz podziękować im wkładu w brzeską kulturę. Poza tymi kulturalnymi wydarzeniami, oprowadzałem brzeżan po Ratuszu oraz gościłem turystów z Głogowa. To tylko niektóre wydarzenia, w jakich brałem udział.
Sprawując funkcję Księcia, starałem się promować Brzeg poza granicami naszego miasta. Udzielałem wywiadów zarówno lokalnym mediom, jak i ogólnopolskim. Miałem okazję rozmawiać z reporterami Radia Park, Tuby Brzegu, Nowej Trybuny Opolskiej, Panoramy Powiatu Brzeskiego,   Radia Opole, Radia Wrocław oraz Polsat News. Materiał o mnie pojawił się w Faktach Online, w Dzień Dobry TVN, Teleexpressie, w reportażu Telewizji Polskiej pt: „Dla rodziny”. Nietypową rozmowę odbyłem ze studentkami Uniwersytetu Opolskiego, które w ramach swojej pracy magisterskiej miały zdanie zrobić wywiad z kimś znanym lub ciekawym.  Miłym zaskoczeniem było, że wybór padł na mnie. Zwieńczeniem kadencji był Piknik pod Patronatem Księcia Księstwa Brzeskiego, w którym uczestniczyło około 100 brzeżan. Jestem osobą, która podejmując jakieś zadanie, stara się je wykonać jak najlepiej. Mam jednak pewien niedosyt mojej działalności. Było wiele pomysłów wydarzeń, które jednak z różnych przyczyn się nie odbyły. Brzeskie Centrum Kultury nie otrzymało bowiem dotacji od opolskiego Urzędu Marszałkowskiego na Brzeski Serial Turystyczny – cykl imprez kulturalnych na terenie Brzegu.  W przyszłość patrzę jednak z optymizmem. Wierze, że w kolejnej kadencji uda się poprawić błędy poprzedniej, niejako eksperymentalnej. Postanowiłem nie ubiegać się o reelekcję. Pokornie przekażę koronę, berło i klucz do Miasta mojemu następcy.
Chciałbym również w tym miejscu podziękować mojej Koleżance, Księżnej – Olivii Romanowicz, która zgodziła się towarzyszyć mi podczas wyborów. Zachęcam Państwa do wzięcia udziału w kolejnych  Dniach Księstwa Brzeskiego, a szczególnie w wyborach Księcia Księstwa Brzeskiego.
Z poważaniem
Grzegorz Kapela

 

Nie zapomnij udostępnić: