Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 22 kwietnia, 2015 Tytuł artykułu

Prośba o niedokarmianie ptaków

Treść artykułu

 

 

 
Szanowni Mieszkańcy
                             
 
W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców Brzegu w sprawie zalegających resztek pożywienia w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na terenach zieleni, placach zabaw oraz uciążliwych zanieczyszczeń pozostawianych przez ptaki, prosimy o niedokarmianie ptaków, szczególnie w okresie  wiosenno-letnim.
 
Takie dokarmianie jest niedozwolone i tego rodzaju pozorna pomoc może przynieść ptakom więcej szkody niż pożytku. Ornitolodzy, czyli ludzie, którzy na ptakach znają się najlepiej są zdania, że dokarmianie jest w ogóle niewskazane, bowiem prowadzi do zachwiania równowagi biologicznej. Pozwala przeżyć osobnikom najsłabszym, które często są nosicielami chorób i prowadzi do nadmiernego rozrostu populacji.
                     
Ponadto dokarmianie ptaków powoduje szereg innych niepożądanych skutków. Przede wszystkim zalegające resztki chleba bądź innych artykułów spożywczych wabią gryzonie np. szczury. Łatwy dostęp do pożywienia sprawia, że  zwierzęta te, będące nosicielami wielu chorób, występują coraz liczniej na terenach mieszkaniowych naszego miasta.
Ptasie odchody pozostawiane na balkonach, ławkach, w piaskownicach stanowią istotne i realne zagrożenie bakteriologiczne dla życia i zdrowia ludzi.
 
Dodatkowo rozrzucone okruchy i kawałki pożywienia zanieczyszczają  miejsca chętnie odwiedzane przez mieszkańców, znacznie pogarszając walory estetyczne naszego miasta. Ptaki natomiast w okresie wiosny i lata bez problemu zdobędą łatwo dostępny pokarm, w postaci części roślin, owoców czy nasion. Natomiast w okresie zimowym, kiedy jest taka potrzeba, dopuszczalne jest dokarmianie ptaków w sposób zorganizowany, nie powodujący uciążliwości  oraz jakichkolwiek zagrożeń.
 
                              Mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców Brzegu, zaleca się zaprzestanie dokarmiania ptaków w okresie wiosenno-letnim, w obrębie podwórek, parków, zieleńców oraz skwerów.
 
 
 
 

 

Nie zapomnij udostępnić: