Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 25 marca, 2015 Tytuł artykułu

Dzień Patrona w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Józefa Piłsudskiego

Treść artykułu

 

 

 
„Ja wiem, com dla Polski uczynił” – Józef Piłsudski
 
I My – Społeczność Uczniowska PG nr 1 w Brzegu – też to wiemy. Każdego roku, 19 marca przeżywamy od nowa narodziny, młodość oraz wielkie zasługi dla Polski tego wielkiego człowieka, jakim był Józef Piłsudski – patron naszej szkoły. I jak co roku zastanawiamy się nad znaczeniem wielu słów, jakie kiedyś wypowiedział.
Uroczystość obchodów Dnia Patrona Szkoły   rozpoczęła  Pani Dyrektor Danuta Stefańska, która przywitała przybyłych gości: Jerzego Wrębiaka Burmistrza Brzegu, Barbarę Mrowiec – przewodniczącą Rady Miasta, Stanisława Kowalczyka – kierownika Biura Oświaty, Alicję Chęcińską – przewodniczącą NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, Alicję Zbyryt – przedstawiciela Związku Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Jana Majewskiego z Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, Janinę Góral i Benedykta Jędrzejczyka ze Związku Sybiraków oraz Annę Techmańską i Aldonę Stalę z Rady Rodziców przy PG nr1 .
Miłym akcentem akademii było zabranie głosu przez Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, który nawiązując do naszego patrona, wręczył Pani Dyrektor Danucie Stefańskiej upominek w postaci obrazu innego wielkiego Polaka, jakim był Jan Paweł II.
„Człowiek, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – to przesłanie towarzyszyło nam przez całą akademię. Klasa 2b ( wraz z wychowawcą Panią Dorotą Banik) udowodniła, że błędne jest przekonanie, iż miłość do Polski jest czymś archaicznym lub wstydliwym. Przeciwnie, postawa szacunku i oddanie własnej Ojczyźnie w dzisiejszych czasach nic nie straciła na swojej aktualności. Warto więc pielęgnować pamięć tych, którzy o tę wolną Ojczyznę walczyli przez całe swoje życie. Bez wątpienia do tego grona należał Józef Piłsudski. W jego postać wcielił się uczeń klasy 2b Grzegorz Tymków, który we wspaniały sposób przedstawił naszego patrona jako męża stanu, wybitnego stratega wojskowego i żarliwego patriotę.                                                                                                        Nie zabrakło w akademii także akcentów z życia osobistego Marszałka. Szczególnie wzruszające były sceny dotyczące relacji zwycięskiego wodza z matką, „która go do roli, jaką odegrał na kartach naszej historii chowała”.   To u jej stóp, zgodnie z testamentem Józefa Piłsudskiego, spoczęło dumne serce syna na wileńskim cmentarzu Rossie.
Porywające pieśni legionowe w wykonaniu chóru dziewcząt, wojsko polskie we wcieleniu chłopców w wojskowych mundurach, wzorowa recytacja wierszy patriotycznych oraz ciekawa scenografia współtworzyły podniosły nastrój uroczystości i stworzyły żywą lekcję historii.
 
Mamy nadzieję, że tym programem przypomnieliśmy, jak ważna jest nasza przeszłość, wolność i niepodległość Ojczyzny, o którą tak walczył Józef Piłsudski.
 
Tradycyjnie podczas obchodów Dnia Patrona zorganizowano w Publicznym Gimnazjum nr 1        V Wiosenny Turniej "Piłsudski też grał w szachy". Uczestniczyli w nim uczniowie ze wszystkich typów szkół naszego miasta: podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. W turnieju brało udział 26 szachistów.
 
I miejsce w turnieju zajęła Wiktoria Sowa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu
II miejsce w turnieju zajęła Magdalena Jurkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej  nr 5 w Brzegu
III miejsce w turnieju zajął Mikołaj Piróg z Publicznego Gimnazjum nr  3 w Brzegu
IV miejsce w turnieju zajął Jakub Maszkowski  z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu
V miejsce w turnieju zajął Damian Nagaj z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu
VI miejsce w turnieju zajął Miłosz Świerk z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu
Wszystkim uczestnikom gratulujemy,  a Panu Jackowi Toporowskiemu składamy szczególne podziękowania za jego zaangażowanie, pasje i organizację turnieju.
                                                                                                                                                                      Klasa 2b z PG nr1 w Brzegu

 

Nie zapomnij udostępnić: