Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 3 sierpnia, 2016 Tytuł artykułu

Drogi, zabytki i tereny zielone. Lato inwestycyjne 2016 w Brzegu

Treść artykułu

Podczas wakacji w różnych rejonach miasta trwają prace budowlane. Chodzi o ulice z chodnikami, obiekty sportowe przy szkołach, a także zabytki. Większość prac potrwa do późnej jesieni.

Drogi i chodniki

Na osiedlu zachodnim miasta trwa przebudowa ulic Zielonej i Lompy. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni ulic i chodników, budowę nowego oświetlenia  oraz kanalizacji deszczowej. Z konieczności pracom towarzyszą także częściowe remonty instalacji wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Roboty wykonywane są przez wodociągi i zakład gazowniczy. W rejonie prac wprowadzona została zmiana organizacji ruchu. Finał prac planowany jest w połowie listopada. Na to zadanie Gmina Brzeg otrzymała dofinansowanie z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Koszt prac to 1,6 mln zł. (poniżej roboty drogowe na ulicy Zielonej).

Prace drogowe trwają również na ulicach Wyszyńskiego i Małujowickiej. Tam również, poza położeniem nowej nawierzchni ulic i chodników, wykonane zostanie nowe oświetlenie. To inwestycja współfinansowana przez Gminę Brzeg, Powiat Brzeski i Gminę Skarbimierz (całość prac to ponad 4,7 mln zł). Na terenie tego ostatniego samorządu prace będą wykonywane na odcinku jezdni prowadzącej przez Zielęcice i Małujowice. Roboty w tym rejonie potrwają do jesieni. Będzie to w pełni odnowiony ciąg komunikacyjny prowadzący do miejskiej strefy inwestycyjnej, która jest tworzona na terenach byłej jednostki wojskowej przy ul. Małujowickiej

– Prace trwają także na kolejnej części chodnika przy ul. Piastowskiej – informuje Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – To kontynuacja robót, które przeprowadziliśmy w minionym roku. Niebawem rozpocznie się remont pałacyku, w którym mieści się Klub Wojskowy. Zatem kolejne  miejsce w mieście zyska nowy wymiar architektoniczno-estetyczny. Jako miasto wykonujemy także rewitalizację części terenu przylegającego do Klubu Wojskowego, czyli fosy miejskiej w parku. Po odnowieniu tego obszaru będzie on w pełni uporządkowany.

Remont chodnika trwa także przy ulicy Partyzantów (na zdj. poniżej fragment gotowego już chodnika). Prace będą kosztować ok. 150 tys. zł i obejmą wymianę płyt po obu stronach drogi. Natomiast płyty kamienne, które były dotychczas w tym miejscu,  po renowacji, zostaną ułożone na chodniku przy ul. Młynarskiej

IMG_3959

Zakończono już prace drogowe na ulicy Fredry. Polegały one na wzmocnieniu konstrukcji jezdni, położeniu nowej nawierzchni bitumicznej i chodników (kostka). Była to kontynuacja prac rozpoczętych w minionym roku na ulicy Zapolskiej. W ten sposób dwie sąsiadujące ze sobą osiedlowe ulice zostały naprawione. Koszt robót to ok. 320 tys. zł.

Oświata, sport i rekreacja

W ramach realizowanego projektu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 zostaną wykonane dwa boiska, bieżnia i mini siłownia plenerowa. Chodzi o wielofunkcyjne boisko o nawierzchni z tworzywa sztucznego (o wymiarach 39,5 na 35 metrów, przeznaczone do gry w piłkę nożną, ręczną, koszykową i siatkową), trawiaste boisko do mini-hokeja (29 na 12 metrów)Termin zakończenie robót planowany jest na 30 października. Koszt inwestycji to ok. 800 tys. zł. Burmistrz Jerzy Wrębiak podkreśla, że gmina stara się o dofinansowanie inwestycji z Ministerstwa Sportu. Wniosek w tej sprawie czeka na rozpatrzenie. Na zdj. budowa kompleksu boisk.

Nowe ławki z koszami zamontowano także na skwerze u zbiegu ulic Włościańskiej i Poprzecznej.

User comments

Specjalna dekoracyjna ławka pojawi się także w połowie sierpnia wokół dębu na polanie, w pobliżu stawu w Parku Wolności. Będzie to naturalne miejsce popołudniowych spotkań i odpoczynku.

Kontynuowana jest inwestycja rewitalizacji dawnej fosy miejskiej (na zdj. poniżej), czyli stawu w Parku Centralnym przy ul. Piastowskiej. Zadanie zostanie zakończone jesienią.

Trwają także przygotowania do wykonania dokumentacji na remont ogrodu przy Klubie Wojskowym. Zamiarem Burmistrza Brzegu jest połączenie tej inwestycji z remontem chodnika i rewitalizacją wspominanej już powyżej fosy przy ul. Piastowskiej.

Opracowywana jest także dokumentacja na rewitalizację ogrodów zamkowych, których właścicielem jest miasto.

Za kilka dni zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonanie nowego zagospodarowania skweru u zbiegu ulic Robotniczej i Armii Krajowej. Prace mają potrwać 8 tygodni od chwili podpisania umowy.

Prace remontowe i montażowe trwają także w przedszkolach 4 i 5 oraz szkole podstawowej nr 3. W „czwórce” prowadzony jest remont instalacji elektrycznej (wtykowej i oświetleniowej). Koszt to 150 tys. zł, a prace potrwają do końca sierpnia. W Publicznym Przedszkolu nr 5 remontowane są sanitariaty. Kompleksowe prace polegające na wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej, montażu urządzeń oraz robotach murarsko-tynkarskich zostaną sfinalizowane z końcem sierpnia i będą kosztować ponad 242 tys. zł.

W szkole podstawowej nr 3 realizowana jest termomodernizacja. Roboty podzielono na dwa etapy. W pierwszym (2016 r.) wymieniona zostanie stolarka okienna i wyremontowana stolarka drzwiowa. W drugim etapie (2017 r.) zostanie zamontowana nowa instalacja centralnego ogrzewania. Łączny koszt realizacji prac to 794 tys. zł.

Budynki i zabytki miejskie

Uruchomiony w tym roku program dotacji ze środków samorządowych na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy obiekcie zabytkowym wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków obejmuje 7 kamienic: w jednej zakłada się przygotowanie dokumentacji na remont (kamienica na rogu ul. Jabłkowej i Długiej – XIII wieczna najstarsza w mieście) oraz 6 kamienic, które są remontowane (w tym trzy piętnastowieczne kamienice przy ul. Dzierżonia-na zdj.). W większości obiektów prace już są prowadzone. Miasto przeznaczyło na ten cel blisko 600 tys. zł.

kadrDSC_0040

Dodatkowo kapitalny remont  planowany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Niebawem ruszą tam prace budowlane (15 sierpnia). Zakres prac jest rozległy i obejmuje mury biblioteki oraz wnętrza, a także konserwację detali architektonicznych przy elewacji obiektu. Wartość robót to ok. miliona złotych. To pierwszy tak poważny remont od pięćdziesięciu lat. W kolejnych etapach będą remontowane wnętrza budynku. Prace remontowe trwają także na dachu ratusza.

Warto dodać, że na terenie Komendy Powiatowej Policji prowadzona jest rozbudowa z przebudową i remontem obiektu i jego otoczenia. Miasto ma także w tym swój udział, ponieważ prace obejmują remont muru i ogrodzenia, w którym będzie partycypować Gmina Brzeg. Burmistrz Wrębiak przeprowadził już rozmowy w tej sprawie z zastępcą opolskiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Zbigniewem Białostockim. Inwestycja w komendzie potrwa trzy lata, a na ten cel jest przeznaczonych ok. 15 mln zł.

 

Nie zapomnij udostępnić: