Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 8 marca, 2015 Tytuł artykułu

Exlibrisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zapraszamy!

Treść artykułu

 

 

 
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu będzie okazja zobaczenia małych forma graficznych tj. Exlibrisów. Otwarcie odbędzie się 12 marca o godz 18:15 tj. w czwartek, z zachowaniem 15 minut jak przystało na kwadranse dla spóźnialskich, w głównej siedzibie biblioteki przy ul. Jana Pawła II 5. Ekspozycja czynna będzie do końca kwietnia 2015 roku. Wystawa trafiła do Brzegu z Miejskiej Biblioteki w Strzelinie ma charakter objazdowy. Zaczęła swoje życie w Bibliotece w Oleśnicy w zeszłym roku, dziś istnieje możliwość obejrzenia jej u nas.
Brzeskim akcentem wystawy jest autor Tomasz Fronckiewicz z dwoma Exlibrisami odwołującymi się do legend regionu brzeskiego. Tego typu przedsięwzięcia maja charakter działania pasjonatów zaangażowanych w potrzebę tworzenia jak i upowszechniania kultury. Tak jak podaje Wikipedia Ekslibris (łac. ex libris – z książek) to znak własnościowy danego egzemplarza,(książki) najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce. Prezentowana wystawa ma taki charakter.
 
Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku. Ekslibrisy wykonane pięknie, lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską egzemplarza książki.
 
Autorzy biorący udział w wystawie z Polski, Czech, Norwegii, Brazylii: Aszkowski Rajmund, Bandosz Ryszard, Barszczak Katarzyna, . Bąk Krzysztof Marek, Chorążak Ewa, Fronckiewicz Tomasz, Hlavaty Pavel, Kopczyńska-Janiszewka Karina, Lersen Torill Elisabeth, Lipska Agnieszka, Łomański Ryszard, Nitka Zdzisław, Przedpełska Beata Joanna, Sawicka Helena, Schvarzman Mauricio, Szczęsny-Batura Juliusz, Werszel Rafał, Witkowska Ewa, Wyka Małgorzata

 

pozdrawiam serdecznie
Tomek Fronckiewicz

Nie zapomnij udostępnić: