Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 listopada, 2014 Tytuł artykułu

Fundacja Rozwój laureatem nagrody „Złote Kotwice”

Treść artykułu

 

 

 
Wolontariusze odebrali statuetkę Złotych Kotwic z rąk Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego i Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Brzegu Bożeny Szczęsnej. Wydarzenie miało miejsce podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Brzegu mijającej kadencji samorządu.
 
Zgodnie z regulaminem „Złotych Kotwic” (nagrody ustanowionej uchwałą Rady Miejskiej w 2004 roku), wyróżnienie przyznawane jest przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele Burmistrza Brzegu, parafii, organizacji pozarządowych oraz laureat ostatniej edycji konkursu. Przypomnijmy, że był nim Pan Władysław Jarząbek, właściciel firmy drogowo-budowlanej, od lat wykonującej wiele cennych inwestycji dla naszego miasta.  Natomiast zgłoszenie kandydatów do konkursu mógł przesłać każdy chętny.
 
– Dlatego ta nagroda jest dla nas bardzo cenna – podkreślał w imieniu zgromadzonych na sesji wolontariuszy, Krystian Ławreniuk, wiceprezes Fundacji. – To kolejny dowód, że to, co robimy na co dzień służy mieszkańcom miasta. Poprzez rozwój wolontariatu docieramy już nie tylko do brzeżan, ale i mieszkańców różnych stron kraju. Na pewno „Złote Kotwice” zmobilizują nas do jeszcze intensywniejszej działalności.
 
Wojciech Huczyński wręczając nagrodę podkreślał zaangażowanie, z jakim pracują wolontariusze Fundacji. Zwrócił uwagę, że działacze są autorami wielu przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim, dzięki którym promują nie tylko wolontariat, ale miasto Brzeg.
 
– Zaczytani, festiwal streetartowo-muzyczny 3 Art Festival, Brzeski Klub Filmowy, Bieg Piastów Śląskich, Kino plenerowe, EkoRower, Bookcrossing w Brzegu, Bajkowy Oddział, Oczyma Graffiti, stypendia artystyczne, koncerty charytatywne, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to tylko te najważniejsze akcje Fundacji – wyliczał Burmistrz Brzegu. – „Mamy zgraną grupę ludzi, którzy mają wielkie serca” – te proste zdanie to kwintesencja działalności brzeskiej Fundacji Rozwój. Kiedy w parnym sierpniu 2011 roku grupa młodych entuzjastów powoływała fundację do życia, mało kto przypuszczał, że wkrótce będzie jedną z aktywniejszych fundacji kulturalno – społecznych w Polsce.
 
Podkreślał, że brzeżanie kojarzą fundację z jednym z jej pierwszych działań – akcją porządkowania brzeskiego amfiteatru. Dzięki pomysłowi, zaangażowaniu członków fundacji i wsparciu instytucji samorządowych brzeski amfiteatr ożył ponownie po latach zapomnienia. Wkrótce o fundacji usłyszała Polska. Wszystko to za sprawą sukcesu, jaki odniosła drużyna utalentowanych muzycznie młodych ludzi pod wodzą Kamila Bednarka, w jednym z telewizyjnych programów rozrywkowych. Jeszcze więcej rozgłosu przyniosła akcja, która rozpoczęła się w oddziale dziecięcym Brzeskiego Centrum Medycznego. Zaczęło się od skromnego remonty dziecięcych sal. Wolontariusze zaczęli im nadawać nowy kolorowy wystrój w ramach akcji „Bajkowy Oddział”. Wkrótce postawiono kolejny krok, by pobyt dzieci w lecznicach uczynić mniej uciążliwym. W ramach wymyślonej przez wolontariuszy akcji „Zaczytani” w brzeskim szpitalu powstała pierwsza biblioteka z literaturą dla dzieci. Akcja zbierania książek i montażu regałów bibliotecznych przerosła wyobrażenia organizatorów. We wrześniu 2014 r. liczba podobnych placówek otwartych w całej Polsce przekroczyła liczbę siedemdziesięciu.
 
– Dziś mało kto w Polsce nie słyszał o idei otwierania w szpitalach bibliotek z literaturą dla najmłodszych. Zaangażowanie Fundacji nagrodzone zostało przez prezydentową Annę Komorowską, która dostrzegając jej aktywność, wyróżniła w sposób szczególny Fundację Rozwój, spośród setek podobnych instytucji działających w Polsce. Dziś wyrazy wdzięczności za dotychczasową aktywność składa Fundacji społeczeństwo Brzegu, z nadzieją, że minione trzy lata jej aktywności to dopiero początek wielkiej przygody zgranej grupy ludzi, którzy mają wielkie serca. Za to Wam wszystkim serdecznie dziękujemy – podsumował Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.
 
Fundacja Rozwój  to laureat „Złotych Kotwic” w kategorii „Działalność charytatywna”. Podczas sesji wręczono jeszcze okolicznościowe dyplomy gratulacyjne osobom nominowanym do nagrody. Kapituła postanowiła uhonorować, bowiem osoby, które na co dzień również pracują na rzecz rozwoju miasta.
 
W kategorii „Działalność-Samorząd-Promocja” nominowanymi byli: Marek Starczyk (prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu) oraz Firma „Adrel” Ryszarda Adaszyńskiego.
 
W kategorii „Człowiek” nominowanymi byli: Roman Zok (prezes Klubu Lekkoatletycznego „Kotwica”) oraz Ryszard Herman (prezes „Stowarzyszenia Brzeg 4×4”).

 

Nie zapomnij udostępnić: