Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 19 listopada, 2014 Tytuł artykułu

Pomóżmy wolno żyjącym kotom przetrwać okres zimowy!

Treść artykułu

 

Zbliża się zima, okres szczególnie trudny dla zwierząt bezdomnych oraz wolno żyjących, dlatego też pomóżmy kotom żyjącym w naszym sąsiedztwie przetrwać te trudne chwile.

Koty wolno żyjące podlegają ochronie.

Pamiętajmy! Zgodnie z przepisami prawa (ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt), koty jako zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki rozwoju i swobodnego bytu. Nie pozbawiajmy kotów wolno żyjących miejsc ich dotychczasowego bytowania, nie wypędzajmy ich z piwnic, komórek itp., nie wyłapujmy.

Koty wolno żyjące stanowią ważny element ekosystemu miejskiego.

Obecność kotów w budynkach, na terenie osiedli czy też ogrodów działkowych w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni, w tym myszy i szczurów. Pomagając kotom, zapewniamy sobie ochronę naszych domów i posesji przed szkodnikami.

Stwórzmy kotom wolno żyjącym odpowiednie warunki bytowe.

Udostępniajmy im wydzielone pomieszczenia piwniczne z dostępem do wody i pożywienia oraz możliwością swobodnego wejścia i wyjścia, gdy brak jest takiej możliwości pomyślmy nad postawieniem budek lub domków wielokotnych, zlokalizowanych w sąsiedztwie budynków mieszkalnych czy też na terenach ogrodów działkowych.

Dobrze zorganizowane i utrzymane punkty dokarmiania kotów, nie tylko zapewnią zwierzętom odpowiednie schronienie, ale także pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia konfliktów sąsiedzkich. Co istotne, nawet jeśli los kotów nie jest nam szczególnie bliski, nie przeszkadzajmy i nie utrudniajmy działalności osobom sprawującym nad nimi opiekę.

Lepiej zapobiegać niż zwalczać.

Pamiętajmy że, najlepszą metodą kontroli wielkości populacji kotów wolno żyjących jest ich sterylizacja, dzięki której nadmierna ilość zwierząt przestaje być problemem. Co ważne, tego typu zabiegi są finansowane przez naszą gminę.

Koty są potrzebne nam wszystkim.

Pamiętajmy. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Nie zapomnij udostępnić: