Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 3 lipca, 2014 Tytuł artykułu

Odszedł Jan Milun, Honorowy Obywatel Brzegu

Treść artykułu

 
Straciliśmy człowieka o wielkim sercu, patriotę i ambasadora spraw polskich na świecie, a przede wszystkim oddanego przyjaciela Brzegu i Honorowego Obywatela naszego miasta. Był również wybitnie utalentowanym artystą, śpiewakiem operowym.
 
Jan Milun zmarł 24 czerwca.   Pogrzeb Honorowego Brzeżanina zaplanowano na miejskim cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej, w sobotę 5 lipca o godz. 10.30.
 
– Wielki patriota, ambasador kultury Polskiej na świecie, nieoceniony przyjaciel Brzegu, a przede wszystkim wybitny artysta – piszą krajowe i zagraniczne media zawiadamiając o śmieci Jana Miluna.
   
Tytuł Honorowego Obywatela Brzegu został przyznany Janowi Milunowi jesienią 2005 roku. Uroczystość wręczenia honorów odbyła się w Sali stropowej ratusza w dniu 11 listopada tegoż roku, w obecności gości z kraju i zagranicy oraz jego eminencji Henryka Kardynała Gulbinowicza, który przyjaźnił się z brzeżaninem.
 
Jan Milun urodził się na Wileńszczyźnie. Po wojnie jego rodzina osiedliła się w Brzegu. Był muzykiem i śpiewakiem operowym. Od 1971 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie od początku angażował się w działalność polonijną. W 1978 r. założył Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, którego został prezesem. Był również organizatorem i kierownikiem artystycznym wielu koncertów popularyzujących muzykę i wykonawców polskich. Jako jedyny Polak został udekorowany medalem George’a Waszyngtona przyznawanym przez Amerykańską Fundację Wolności. Wielkim wydarzeniem artystycznym Bostonu był zorganizowany przez J. Miluna w 1982 r. koncert w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, z którego dochód przekazano na pomoc Polakom.

W biografii Jana Miluna czytamy m.in., że: „W X rocznicę Pontyfikatu Jana Pawla II zorganizował koncert w Nowym Jorku i Bostonie, w XV rocznicę w Wilnie,  a w 1998 r. uczcił XX rocznicę papieskiego pontyfikatu wielkim międzynarodowym koncertem w Brzegu.  W 2001 roku w Bostonie uczczono wielkim koncertem setną rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia.  W 1996 r. odznaczony przez ministra kultury i sztuki RP – Kazimierza Dejmka odznaka honorową – Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2004 r. zorganizował wielki koncert w Bostonie na 25-lecie przyjazdu Papieża Jana Pawia II do Stanów Zjednoczonych.  W 2005 r. zorganizował wielki koncert w Kaliningradzie w rocznicę obchodów 750-lecia miasta honorując tym koncertem pamięć Jana Pawła II i 27 rocznicę Jogo pontyfikatu (pierwszy koncert w Rosji ku czci Papieża). Natomiast w 2008 roku na Jasnej Górze zorganizował wielki międzynarodowy koncert ku upamiętnieniu 325-rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej”.

 
 

Nie zapomnij udostępnić: