Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 maja, 2014 Tytuł artykułu

Jem warzywa kolorowe, bo to smaczne jest i zdrowe. Konkurs dla dzieci w Przedszkolu Publicznym nr 11 w Brzegu

Treść artykułu

 

 
„Jem warzywa kolorowe, bo to smaczne jest i zdrowe”- konkurs dla dzieci w Przedszkolu Publicznym nr 11 w Brzegu
 
Pod takim hasłem 16.05.2014r w Przedszkolu Publicznym nr 11 odbył się konkurs dla dzieci, będący jednocześnie podsumowaniem rocznego programu autorskiego „Wiem, co jem”. Każda z grup przedszkolnych wyłoniła po dwoje reprezentantów, którzy musieli wykazać się   wiedzą na temat zdrowego odżywiania się, w szczególności spożywania owoców i warzyw oraz wiadomościami o zdrowym stylu życia i dbaniu o własne zdrowie.
                              Uczestnicy mieli do rozwiązania cztery zadania: rozpoznawanie i nazywanie warzyw, i owoców jakie były na ich talerzykach,test z odpowiedziami „a,b,c”, puzzle do ułożenia oraz dokończenie „zdrowej” rymowanki. Zadania przeplatane były zabawą do piosenki „Zdrowo żyć chcemy, więc warzywa jemy” oraz inscenizacją do wiersza „Gimnastyka”. Publiczność oprócz nagradzania uczestników brawami zaaktywizowana została również do myślenia, gdyż miała za zadanie ocenić poprawność bądź fałszywość zdań czytanych przez nauczycielkę prowadzącą konkurs. Wszystkie dzieci za udział w konkursie otrzymały marcheweczki do schrupania  a uczestnicy dyplomy i medale.
                              Konkurs ten pokazał celowość i korzyści, jakie odniosły dzieci uczestnicząc w co miesięcznych   zajęciach z samodzielnego gotowania i przygotowywania posiłków. Ponad to,   zintegrowanie programu „Wiem, co jem” z realizacją zadań  wynikających  z planu pracy wychowawczo-dydaktycznej i podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz jego systematyczna realizacja udowodniły, że przedszkolaki pogłębiły swoją wiedzę na temat dbania o swoje zdrowie, rozbudziły dziecięcą wyobraźnię i aktywność twórczą poprzez samodzielne przygotowywanie potraw.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                              mgr Katarzyna Bąk
 
 

 

Nie zapomnij udostępnić: