Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 7 maja, 2014 Tytuł artykułu

Sześciolatki z "Trójki" szkoły się nie boją

Treść artykułu

 
Aby ułatwić dzieciom ten pierwszy ważny krok , jakim jest  awans z przedszkolaka na ucznia, nauczycielki z Przedszkola Publicznego nr 3, oprócz   codziennej pracy,   polegającej na   stopniowej pomocy dzieciom w opanowaniu wiadomości  i  umiejętności  potrzebnych do podjęcia nauki w szkole, postanowiły poszukać sposobów, aby jeszcze bardziej przybliżyć dzieciom szkołę i to, co już niedługo ich czeka.
 
Jednym z pomysłów   była wycieczka przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach, które w tym roku opuszczą nasze przedszkole. Udaliśmy się do Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu, które mieści się w Gimnazjum Publicznym nr 6. Jest to idea, która powstała z myślą o dzieciach w różnym wieku  – w tym o dzieciach przedszkolnych. Jest to znakomita okazja do działania i tworzenia oraz poszerzania horyzontów poprzez spojrzenie na to samo zagadnienie pod różnym kątem. Projekt nosi nazwę „Cztery żywioły”, zakłada integrację między przedmiotową, łączy przedmioty humanistyczne z przyrodniczymi stwarzając sytuacje sprzyjające uczeniu się, a ponieważ odwołuje się do tematów, które są żywe i bliskie każdemu człowiekowi, jest bardzo bliski również przedszkolakom.
 
Po bardzo miłym przywitaniu dzieci podzielone zostały na cztery 10-12-osobowe zespoły i udały się, wraz z nauczycielami poszczególnych przedmiotów, do różnych klas. Tam mieli okazję po raz pierwszy uczestniczyć w prawdziwej lekcji. I to nie byle jakiej! Zaproszono nas na lekcje chemii, biologii, języka angielskiego i matematyki. Na każdej                    z tych lekcji dzieci samodzielnie doświadczały, manipulowały, wykazywały się zdobytą już wiedzą. Tematyka zajęć obejmowała szeroko pojętą Ziemię   jako naszą planetę, ale zakres przedstawionych zajęć był dużo większy. Podczas lekcji chemii dzieci, pod okiem nauczyciela chemii, samodzielnie przeprowadzały proste doświadczenia chemiczne, mając możliwość – niejednokrotnie  po raz pierwszy – przebywać   w bogato wyposażonej pracowni chemicznej. Na lekcji matematyki, przy   pomocy specjalistycznych przyrządów i  przyborów, nauczycielka zapoznała dzieci ze zjawiskiem symetrii.  Wizyta w Centrum Nauk Przyrodniczych bardzo spodobała się małym uczniom; wycieczka okazała się genialnym pomysłem na przygotowanie dzieci do tego, co przyniesie ze sobą szkoła.
 
Następnym pomysłem przygotowującym dzieci do pójścia do szkoły była wizyta w sąsiadującej   z naszym przedszkolem Szkole Podstawowej nr 8 mieszczącej się w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić budynek szkoły, ale także uczestniczyć w zajęciach specjalnie dla nas przygotowanych. Przedszkolaki, jak prawdziwi uczniowie, siedzieli w ławkach, wykonywali zadania oraz udzielali odpowiedzi na zadawane przez nauczycielkę pytania – koniecznie pamiętając o podniesieniu palca do góry. Na koniec czekała nas praca plastyczno – techniczna, do której dzieci  przystąpiły z wielkim  zapałem. Serdecznie dziękujemy nauczycielom PSP 8 za możliwość uczestniczenia w zajęciach oraz za tak miłe przyjęcie.
 
Zarówno 6-cio jak i 5-cio-latki uczestniczą jeszcze w innych formach przygotowujących je do podjęcia nauki w szkole. Są to m.in. wizyta w szkole muzycznej                               w Brzegu, udział w zajęciach integracyjnych czy drzwiach otwartych organizowanych przez szkoły. Wszystkie te formy powodują,   iż nasze przedszkolaki coraz śmielej i chętniej mówią o szkole, a zapytane czy chciałyby już być w szkole zgodnym chórem odpowiadają TAK! Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za ich pierwsze powodzenia  i liczyć, że po cichu obetrą łezkę wzruszenia, kiedy już będą opuszczać nasze przedszkole.
                                                                                                                                                                                                                                                        Dorota
                                                                                                                                                                                                                                            nauczycielka PP3

Nie zapomnij udostępnić: