Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 24 marca, 2014 Tytuł artykułu

Papież będzie odnowiony. Trwa konserwacja pomnika Jana Pawła II

Treść artykułu

 

 
Figura w nowej kolorystyce będzie gotowa przed świętami wielkanocnymi. Teraz wszyscy musimy zadbać, by uchronić ją przed wandalami.
 
Zaledwie w kilka lat po odsłonięciu, pomnik był w fatalnym stanie. Analiza konserwatorska poprzedzająca rozpoczęcie prac wykazała, że na figurze były ślady parafiny i innych substancji. Prawdopodobnie ktoś oblał ją ropą albo innym podobnie szkodliwym płynem. W fatalnym stanie był zarówno cokół, jak i sama rzeźby.
 
– Na uroczystości kanonizacyjne pomnik będzie odnowiony, w nowej kolorystyce figury papieża – informuje Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu. – Jednak wszyscy powinniśmy zadbać o to, aby zachować jak najlepszy stan rzeźby i cokołu. W przeciwnym wypadku wyłożone na ten cel fundusze zostaną zmarnowane, a po raz kolejny pojawi się konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Mamy jeden z najciekawszych pomników Ojca Świętego wkomponowany w główny deptak miejski, w sąsiedztwie placu Polonii Amerykańskiej i gotyckiego kościoła Świętego Mikołaja. Postarajmy się zatem, aby to miejsce zachowało swój szczególny charakter. Zarówno dla nas samych jak i wszystkich odwiedzających nasze miasto.  
 
Miasto wielokrotnie apelowało o zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół pomnika. Szczególnie na akty wandalizmu. Pomnik z założenia pomysłodawców miał być miejscem upamiętniającym osobę Ojca Świętego, a nie mauzoleum, pod którym składane są kwiaty i palone znicze. One również zanieczyściły figurę i cokół. Dlatego po konserwacji pomnika zarówno miejskie służby jak i parafie będą apelować, by nie składać na cokole pomnika kwiatów  i nie ustawiać zapalonych zniczy.
 
Prace konserwacyjne kosztują ponad 36 tys. zł. Prowadzą je dwie firmy. Jedna zajmuje się cokołem, a druga (wykonawca i autor rzeźby) samą figurą Jana Pawła II.
 

Fot. Roman Baran. Prace konserwacyjne figury Jana Pawła II prowadzi Jerzy Bokrzycki, artysta rzeźbiarz, autor rzeźby.

 

Nie zapomnij udostępnić: