Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 3 grudnia, 2013 Tytuł artykułu

Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński nagrodził wyróżniających się twórców i animatorów brzeskiej kultury (zobacz zdjęcia i film)

Treść artykułu

 

W poniedziałek (2 grudnia) w Brzeskim Centrum Kultury Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński wręczył nagrody dla wyróżniających się artystów i działaczy związanych z działalnością kulturalną w naszym mieście.

 
Tym razem Burmistrz Wojciech Huczyński po zaopiniowaniu przez Kapitułę Nagrody  (w składzie której są osoby z brzeskich środowisk kultury) postanowił nagrodzić wybitne postacie brzeskiego ruchu kulturalnego, które swoją twórczością wykraczają daleko poza ramy życia społeczności lokalnej. Chodzi o aktorkę Emilię Komarnicką, dyrektora Muzeum Piastów Śląskich i historyka Pawła Kozerskiego, choreografa, instruktora tańca nowoczesnego i zarazem reżysera widowisk teatralno-muzycznych Paulinę Rutowicz, pisarza i historyka Michała Cetnarowskiego, artystę malarza-rzeźbiarza i muzyka Jerzego Andruszko oraz Ewę Bruzi, działaczkę społeczno-kulturalną. 
 
– To osoby, które są wizytówką naszego miasta, a swoją pracą dają najlepszy przykład, że są wybitnymi artystami oraz animatorami świata kultury – mówił Wojciech Huczyński, wręczając nagrody. – Dziękuję Państwu za pracę na rzecz naszego miasta i jego promocję w kraju, która przekłada się na rozwój naszej lokalnej społeczności.
 
W tym roku nazwiska nagrodzonych mówią same za siebie. Zarówno Emilii Komarnickiej, Michała Cetnarowskiego i Jerzego Andruszki (nagrody dla indywidualnych twórców i wykonawców), czy też:   Pawła Kozerskiego, Ewę Bruzi i Paulinę Rutowicz (nagrody dla instruktorów i animatorów kultury) -nikomu przedstawiać nie trzeba. Paulina Rutowicz to wieloletnia instruktorka tańca nowoczesnego, animatorka rozwoju tej dziedziny kultury w naszym mieście. Z kolei Emila Komarnicka to już uznana gwiazda, aktorka „małego i dużego ekranu”.
 
– Dziękuję za nagrodę, ponieważ nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Te laury należą się nie mnie, ale osobie, która mnie stworzyła artystycznie, której zawdzięczam bardzo wiele w moim życiu artystycznym. To pani Jana Koronkiewicz – mówiła wzruszona Emilia Komarnicka.
 
Zaskoczenia z nagrody nie kryła również Paulina Rutowicz.
 
– Przyszłam na galę, ponieważ myślałam, że nagrodę dostatnie kto inny. A tu miłe zaskoczenie – cieszyła się Paulina Rutowicz.
 
Wojciech Huczyński podkreślał, że szczególnie za granicą grupy taneczne prowadzone przez panią Paulinę zdobywają uznanie.
 
– Niemal w każdym mieście, gdzie gościł zespół pani Pauliny pytano się nas: – Jak to możliwe, że w profesjonalnym zespole zatrudniacie dzieci? A ja odpowiadałem: – Przecież to grupa amatorska.  I za każdym razem nie mogli w to uwierzyć, ponieważ poziom prezentowany przez młodych tancerzy prowadzonych przez panią Paulinę jest mistrzowski.  
 
Natomiast postać wybitna, czyli Paweł Kozerski, niebawem będzie świętować 45-lecie kierowania Muzeum Piastów Śląskich.  Jest nie tylko szefem instytucji kultury, ale przede wszystkim historykiem i badaczem dziejów Piastów Śląskich oraz managerem i inicjatorem około zamkowego życia kulturalnego. Chodzi o imprezy obywające się nie tylko w salach zamkowych, ale i na dziedzińcu oraz w otoczeniu zamku. Natomiast Michał Cetnarowski to uznany już w kraju literat, twórca i historyk, Ewa Bruzi-animatorka kultury oraz współtwórca kabaretu przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a Jerzy Andruszko-malarz, rzeźbiarz i muzyk-propagator sztuki grania na drumli.
 
Osobną nagrodę-dla zespołów twórców lub wykonawców-otrzymał również zespół kabaretowy „To tu, to tam” działający przy Wyższej Szkole Humanistycznej w Brzegu-Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
 
Warto dodać, że wręczenie nagród było okazją do oficjalnej prezentacji wnętrz na parterze BCK po remoncie. Prace trwają jeszcze na korytarzu wejściowym do budynku, ale pierwsze efekty w postaci odnowionego foyer już można oglądać od kilku tygodni.
 

 

Nie zapomnij udostępnić: