Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 3 grudnia, 2013 Tytuł artykułu

Jest szansa na strefę inwestycyjną w Brzegu. Decyzja należy do Ministra Obrony Narodowej

Treść artykułu

 

 

 
Chodzi o teren po byłej jednostce wojskowej przy ul. Małujowickiej, który jest obecnie administrowany przez resort obrony. Burmistrz Brzegu wspólnie z władzami Opolszczyzny już prowadzą działania zmierzające do przejęcia tej ziemi przez naszą gminę.
 
Była jednostka wojskowa przy ul. Małujowickiej popularnie nazywana jest „Zielonką”. Znajduje się przy drodze wyjazdowej z miasta w kierunku na miejscowość Zielęcice. Intensywne działania zmierzające do skomunalizowania tego terenu prowadzone są już od kilku tygodni, jednak dotychczas nie nadawano im rozgłosu. Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński jeszcze we wrześniu spotkał się w tej sprawie z byłym już Marszałkiem Opolszczyzny Józefem Sebestą. Gospodarz województwa zresztą oglądał na miejscu teren po byłej jednostce. Zapewnił wówczas o pełnym poparciu zarządu bardzo województwa dla tej inicjatywy. Po sporządzeniu specjalnych listów w tej sprawie do szefa resortu obrony narodowej, decyzja leży teraz w jego rękach.
 
– Szansa na skomunalizowanie tego terenu na rzecz naszego miasta jest ogromna – podkreśla Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu.
 
Przypomina, że przez kilka lat starał się o skomunalizowanie tej ziemi na rzecz Brzegu. Jednak ministerstwo (w jego imieniu ziemią administracje Agencja Mienia Wojskowego) brało pod uwagę jedynie sprzedaż byłej jednostki za cenę przekraczającą możliwości finansowe miasta. Chodziło o miliony złotych za grunty, które stały się praktycznie nieużytkami.
 
– Teraz sytuacja jest nieco inna, ponieważ ministerstwo od wielu lat nie może znaleźć nabywcy na tą ziemię, a po skomunalizowaniu na rzecz gminy pojawiłaby się szansa stworzenia kolejnej dużej strefy inwestycyjnej na granicy Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Poza tym dla naszego miasta, które poza kilkoma skrawkami ziemi nie ma terenów inwestycyjnych, byłaby to najlepsza droga rozwoju gospodarczego. Brzeg jest bowiem ograniczony granicami terytorialnymi. Skomunalizowanie służyłoby rozwojowi Brzegu, Opolszczyzny jak i całej zachodniej części naszego województwa – dodaje Wojciech Huczyński.
 
Nowy Marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła podczas ostatniej dyskusji na sesji Sejmiku Opolszczyzny m.in. na temat funduszy unijnych na lata 2014-2020 podkreślał, że dla zarządu województwa sprawa komunalizacji terenów „Zielonki” jest jednym z priorytetów.
 
– Walczymy o grunty wojskowe w Brzegu – oznajmił Marszałek Buła radnym, którzy pytali o miejsce i możliwości Brzegu w przyszłym rozdaniu środków europejskich w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego.  
 
Zatem teraz decyzja o komunalizacji należy do resortu obrony narodowej. Na razie trudno ocenić, kiedy można spodziewać się odpowiedzi w tej sprawie.
 

 

Nie zapomnij udostępnić: