Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 18 października, 2013 Tytuł artykułu

Dożynki w Publicznym Przedszkolu nr 10. Zabawa i nauka dla maluchów

Treść artykułu

 
Przedszkolaki  z 10-tki biorą udział w kolejnej akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka, w której uczestniczą w warsztatach z cyklu Piramidy Żywienia Przedszkolaka pod hasłem: "Zboża zjadamy, energię z nich mamy".
 
W czasie tych warsztatów zajmujemy się dwoma piętrami Piramidy:  tym najważniejszym, które jest podstawą żywienia, czyli ZBOŻAMI, KASZAMI, RYŻEM, MAKARONEM oraz piętrem, które stanowi uzupełnienie tych produktów oraz wzbogaca ich wartości odżywcze – NASIONA STRĄCZKOWE, ORZECHY I TŁUSZCZE. Organizując cykl zajęć we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu, promujemy zdrowy styl życia i staramy się wyrabiać w naszych wychowankach prawidłowe nawyki żywieniowe, do których zachęcamy całe ich rodziny.
 
Jednym z etapów realizacji programu była uroczystość o tematyce zdrowej żywności, pt.  „Dożynki”, która odbyła się 11 października 2013 roku. Starszaki przygotowując się do występów poznawały zboża i produkty zbożowe tak potrzebne w zdrowym żywieniu każdego człowieka. Zaprzyjaźniony z przedszkolem piekarz – Pan K. Telwak upiekł chleb wieloziarnisty i rogaliki, które podarował wszystkim przedszkolakom w dniu uroczystości. Podczas poznawania piramidy żywienia pamiętamy o owocach i warzywach, dlatego plonami z działek, sadów i pól ozdobiona została scena, na której występowali mali artyści, którzy ubrani w stroje ludowe witali przybyłych gości wieńcem dożynkowym. Dzieci z grupy IV zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce ludowe, poprzez które opowiedziały historię powstawania chleba od ziarenka, która odbywa się   poprzez ciężką pracę wielu rąk. Swoim przybyciem zaszczycili nas emerytowani pracownicy PP nr10 w Brzegu, zaproszeni goście oraz cała społeczność przedszkolna. Dzień wcześniej gościliśmy w przedszkolnych progach rodziców, którzy tłumnie przybyli na występy swoich pociech. 
 
Pani dyrektor Iwona Makarewicz, jako gospodyni naszej placówki, przyjęła od przedszkolaków chleb dożynkowy, a goście zostali poczęstowani babeczkami upieczonymi przez dzieci w przedszkolu. W miłej atmosferze każdy mógł spożyć dary jakie podarowała nam Matka Natura.
 
Dożynkowy wieniec który żeśmy, ze zboża uwili
w imieniu przedszkola tutaj przynosimy.
Złoto polskich zbóż, owoców rumieńcu,
kwiatów polskich tęczą na zielonym wieńcu.
Przyjmij Gospodyni chleb z tej brzeskiej ziemi.
Tobie Gospodyni powierzyć go chcemy.
Wraz z tym chlebem złotym przyjmij serca nasze. Dziel więc sprawiedliwie
ten bochenek duży, żeby każdy dostał na ile zasłużył.
 
Jolanta Pawłowska

Nie zapomnij udostępnić: