Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 18 października, 2013 Tytuł artykułu

Mamy Brązowe Medale. Dziewczęta i chłopcy z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu w finale krajowym Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska

Treść artykułu

 
5 września br, po raz czwarty w historii, na boiskach wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko ORLIK 2012”, rozpoczęły się eliminacje do rozgrywek Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: 10- 11 lat i 12 -13 lat.
 
Celem organizacji tego turnieju jest promowanie wśród dzieci i młodzieży sportowej aktywności i zasad rywalizacji fair play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do organizowania różnych działań sportowych.
 
W każdym województwie przeprowadzono najpierw eliminacje gminne, a następnie wojewódzkie. W tym roku do rozgrywek przystąpiło ponad 18 000 drużyn – 174 000 młodych piłkarzy. I tak oto 9 października br do Warszawy przyjechały 64 zespoły wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji. Nasze województwo reprezentowały dwie drużyny z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu – dziewczęta i chłopcy młodsi.
                             
Pierwszego dnia w hali stołecznego „Torwaru” odbyło się wielkie otwarcie oraz rozlosowano grupy w dwóch kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczynki znalazły się w grupie A razem z zespołami Wiktoria Gielniów, FC Kąkolewnica i UKS Biskupianka. Natomiast chłopcy wylosowani zostali do grupy D wraz z  Dwunastką Włocławek, SP nr 18 Tarnów i ŁKS Łomża.
                             
Następnego dnia rozpoczęły się rozgrywki grupowe. Dziewczęta szły jak burza, wygrywając kolejne mecze. W efekcie pierwszy dzień rozgrywek zakończyły zajmując 1. miejsce w grupie. Drugiego dnia odbył się decydujący mecz o półfinał. Przeciwnikiem był zespół z Zielonej Góry. Po emocjonujących 20 minutach  nasze piłkarki wygrały3:2, wchodząc tym samym do półfinału. Tu przyszło im się zmierzyć z drużyną Szóstki Inowrocław. Niestety, był to jedyny mecz, który przegrały i tym samym stanęły po kilku minutach do walki o 3. miejsce. Zmierzyły się ponownie z drużyną z Gielniowa i po trudnym i wyczerpującym meczu wygrały 3:2, zdobywając 3 miejsce. Radości nie było końca. Wiedzieliśmy już, że następnego, ostatniego dnia turnieju, staniemy na podium i odbierzemy puchar oraz brązowe medale. 
                             
I tak oto 12 października na warszawskim Torwarze rozpoczął się wielki finał krajowy. Gości przywitał premier Donald Tusk: "Po raz kolejny ze smutkiem odeszliśmy od telewizorów po kolejnych przegranych eliminacjach do mistrzostw świata. Ale nadzieja w sercu jest, kiedy widzimy już czwarty rok z rzędu tak bardzo utalentowane dziewczyny i tak utalentowanych chłopaków, którzy potrafią rozgrzać tu, na Torwarze, i wszędzie na Orlikach w Polsce, emocje. Pokazujecie naprawdę wielkie umiejętności". Premier podkreślił zadowolenie z faktu, że w dotychczasowych edycjach imprezy uczestniczyło łącznie pół miliona młodych piłkarek i piłkarzy. "Zawsze jestem z wami, bo to rzeczywiście taki dzień nadziei na lepszą przyszłość polskiej piłki, ale też dzień radości, bo widzimy, że potraficie ten wolny czas spędzać zdrowo" – zaznaczył.
                             
Sportowej rywalizacji z trybun przyglądała się m.in. minister sportu Joanna Mucha. "To była ogromna przyjemność oglądać wasze mecze i trud. Jestem dumna, że Orliki przynoszą tak wspaniałych sportowców, jakimi jesteście. Podziwiam waszą pasję" – powiedziała szefowa resortu. Panią minister cieszy, że w imprezie jak równy z równym walczyły drużyny z mniejszych miejscowości i dużych miast. Zwróciła również uwagę na zwiększającą się co roku liczbę uczestników turnieju.
"Jestem przekonana, że z każdą edycją będzie ich jeszcze więcej. Jestem pewna, że nasz sport doczeka się najlepszych z najlepszych" – zadeklarowała podczas wręczania trofeów.
                             
Ministerstwo przy tej okazji promowało akcję "Stop zwolnieniom z wf-u". W pokazowych zajęciach wychowania fizycznego uczestniczyli m.in. mistrz Europy z Barcelony w biegu na 800 m Marcin Lewandowski, dwukrotni mistrzowie olimpijscy w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej Tomasz Kucharski i Robert Sycz, były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Wojciech Kowalewski, utytułowany gimnastyk Leszek Blanik oraz była snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak.
                             
Po meczach finałowych przyszedł czas na uroczystą dekorację. Kiedy Dariusz Szpakowski zapowiedział nasze dziewczęta widać było wzruszenie w oczach trenera, wychowawczyni, rodziców, którzy przyjechali na finał oraz samych dzieci. Natomiast gdy z głośników popłynęły słowa „We are the champions”, a z wielkich armat posypało się złote konfetti, nikt już nie krył łez. Naszym chłopcom nie poszło tak dobrze jak dziewczętom, jednak sam fakt, że dostali się do krajowego finału turnieju świadczy o ich umiejętnościach, sportowym zapale i świetnym przygotowaniu.
 
Nasze drużyny:
dziewczęta młodsze
1.            Kaja Bronowicka
2.            Julia Bukieda
3.            Aleksandra Dziedzic
4.            Weronika Florków
5.            Alicja Galicka
6.            Emilia Grzywaczewska
7.            Klaudia Homa
8.            Maria Kłoda
9.            Anna Stefaniszyn
10.    Sandra Surdyka
 

chłopcy młodsi:
1. Maciej Bider
2. Kacper Bugiel
3. Michał Derkacz
4. Łukasz Dudzik
5. Tomasz Jankowski
6. Adam Pasierski
7. Maksymilian Podgórski
8. Mateusz Soluch
Trenerem obu drużyn jest pan Robert Nowakowski.
Oprac. Adriana Puzyniak
 

 
 
c
 

 

Nie zapomnij udostępnić: