Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 4 czerwca, 2013 Tytuł artykułu

Upamiętnili współpracę z dawnymi mieszkańcami Brzegu

Treść artykułu

 

 

 
Tablicę pamiątkową upamiętniającą współpracę i kontakty partnerskie pomiędzy Federalnym Związkiem Brzeżan z siedzibą w Goslar a mieszkańcami Brzegu odsłonięto w ostatnią sobotę na Placu Moniuszki. Ceremonia była związana z zakończeniem działalności FZB jesienią minionego roku.
 
Ze strony FZB  odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele Związku. Byli wśród nich: Waltraud Schulz-Warber , Heinz Giller, Manfred Kirchner, Wolfgang Holdt, Gisela Holdt. Miasto Goslar reprezentowali:  Renate Luksch,  Burkhard Siebert, Holger Fenker. Ze strony Miasta Brzegu tablicę odsłonił Burmistrz Wojciech Huczyński. W ceremonii udział wziął również Ivan Kus – zastępca Burmistrza Miasta Beroun (Czechy).
 
Federalny Związek Brzeżan powstał po II wojnie światowej. Zrzeszał dawnych niemieckich mieszkańców Brzegu i przedwojennego powiatu brzeskiego, który wyjechali głównie do Niemiec zachodnich. W 1950 r. członkowie Związku podpisali porozumienie o współpracy z miastem Goslar. Było to pierwsze w ówczesnych Niemczech porozumienie, na mocy którego dawni mieszkańcy Śląska znaleźli wsparcie dla swoich działań w nowym miejscu zamieszkania. Kontakty pomiędzy FZB a mieszkańcami Brzegu rozpoczęły się na początku lat 80. XX wieku. Sformalizowano je w 1992 roku. W 1998 r. członkowie Związku byli gośćmi honorowymi obchodów 750-lecia Brzegu. Dzięki inicjatywom Rolanda Reche – przewodniczącego Związku możliwa była wymiana nauczycieli języka niemieckiego, którzy dokształcają się na letnich kursach w Niemczech. Kontakty z członkami Związku doprowadziły tez do podpisania porozumienia o partnerstwie pomiędzy Brzegiem a miastem Goslar (2000 r.). Fundusze przekazywane przez zarząd Związku pomogły m.in. w remoncie pomieszczeń w Muzeum Piastów Śląskich czy wsparciu idei ratowania kościoła pofranciszkańskiego w Brzegu.
 
Tablica poświęcona FZB jest już drugą płytą pamiątkową na Placu Moniuszki. W minionym roku wmurowano tam tablicę upamiętniającą dekadę współpracy Brzegu z czeskim Beroun. 
 
Fot. Roman Baran, BCK

 

 

Nie zapomnij udostępnić: