Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 marca, 2013 Tytuł artykułu

I ty możesz posprzątać amfiteatr. Wystarczą tylko chęci

Treść artykułu

 

 

 
Kilkadziesiąt worków ze śmieciami udało się zebrać wolontariuszom podczas akcji sprzątania amfiteatru. W najbliższą sobotę kolejne czyszczenie. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy!
 
Każdy, kto w sobotę sprzątał brzeski amfiteatr może być z siebie dumny. Przez blisko 3 godziny udało się zebrać kilkadziesiąt worków śmieci, ze szkłem, gruzem, liśćmi i papierami. Wystarczyły tylko chęci. Grabnie, łopaty oraz worki na śmieci zapewniali organizatorzy przedsięwzięcia. Wśród grupy trzydziestu wolontariuszy byli głównie młodzi mieszkańcy miasta, uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Nie zabrakło oczywiście kilku rodziców i wolontariuszy z Fundacji Rozwój oraz pracowników Brzeskiego Centrum Kultury, czyli sprawców całego pozytywnego zamieszania.
 
  – W ciągu godziny zebraliśmy kilkanaście worków śmieci, czyli tego wszystkiego co ludzie tutaj zostawiali przez ostatnie lata – mówi Kamil Obodziński, wolontariusz.
 
Wszyscy zgodnie podkreślali, że przyszli posprzątać amfiteatr, ponieważ podoba im się pomysł zorganizowania w tym miejscu-reaktywacji Dni Księstwa Brzeskiego. Imprezy z okazji święta miasta zaplanowano tradycyjnie na majowy długi weekend.
 
– Chciałabym, aby nareszcie zaczęli tutaj przyjeżdżać muzycy i były występy – podkreśla Maja Głogowska, wolontariuszka.
 
Jacek Ochmański, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury nie kryje zaskoczenia jest tak pozytywną reakcją na pomysł ożywienia amfiteatru. Szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców miasta.
 
– Obecność tych ludzi stanowi dowód na to, że w Brzegu można wiele rzeczy zrobić i wcale nie potrzeba do tego wielkich funduszy. Wystarczą tylko chęci. Dla mnie jest to światełko w tunelu, które trzeba jeszcze wzmacniać pozytywną energią. Już mamy zgłoszenia od szkół, które chcą również w czynie społecznym posprzątać amfiteatr. Pomagają nam miejskie spółki. Czekamy również na kolejnych wolontariuszy, którzy już w najbliższą sobotę będą mogli kontynuować z nami akcję sprzątania tego miejsca – zachęca Jacek Ochmański.
 
Barek Wojtkowski z Fundacji Rozwój dodaje, że akcje sprzątania są planowane aż do kwietnia.
 
– Z wyjątkiem oczywiście świąt zajmujemy się odnawianiem amfiteatru, wytniemy niepotrzebne krzaki i zarośla, a następnie zajmujemy się ławeczkami. Dlatego zachęcamy wszystkich do pomocy, nie tylko brzeżan, ale każdego, kto chce się bawić w maju w amfiteatrze i być dumny, że dołożył swoją rękę do sprzątania obiektu – mówi wolontariusz.
 
Najbliższe sprzątanie amfiteatru w sobotę 23 marca o godz. 11.00. Zbiórka tradycyjnie przed bramą wejściową do obiektu, od strony ul. Chrobrego. Osoby niepełnoletnie proszone są o dostarczenie zgody na piśmie swoich rodziców bądź opiekunów, zezwalających im na udział w akcji.
 
– Chcieliśmy sprzątać amfiteatr już 16 marca, ale ze względu na warunki pogodowe przesuwamy termin – informuje Aleksandra Chmiel z Fundacji Rozwój.
 
Brzeski amfiteatr pochodzi z połowy lat 30. ubiegłego stulecia. Po wojnie dokończono jego budowę i przez dziesięciolecia odbywały się w nim imprezy kulturalne i państwowe. Po raz ostatni sześć lat temu zorganizowano w nim Dni Księstwa Brzeskiego. Następnie impreza odbywała się na stadionie oraz Placu Drzewnym za Odrą. W tym roku BCK z pomocą Fundacji Rozwój chce wrócić do dobrych tradycji zabawy w amfiteatrze.
 
Zdj. Urszula Banowicz

 

Nie zapomnij udostępnić: