Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 6 września, 2012 Tytuł artykułu

"Zabawy na podwórku". Zobacz spektakl w Brzeskim Centrum Kultury

Treść artykułu

 

Zapraszamy dn.10.09.2012r. – godz.12.00 i 18.00 do Sali Teatralnej BCK.
Wstęp dla grup zorganizowanych: 10 zł, indywidualne: 15 zł.
 
Projekt edukacyjny Stowarzyszenia “Kochanowski” realizowany przy współpracy Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Co sprawia, że młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w życie dopuszczają się brutalnego gwałtu na młodszej koleżance? Czego szukają? Co i przed kim chcą udowodnić? Dlaczego 14-letnia dziewczynka zamiast bawić się z rówieśniczkami ucieka w samotność, szuka akceptacji u starszych chłopców wystawiając się na ryzyko napaści i okaleczenia na całe życie?
 
„Zabawy na podwórku” to oparta na faktach historia czternastoletniej Dvori Machnes brutalnie zgwałconej przez czterech starszych kolegów z podwórka. Zgwałconej zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dramat dziewczynki, jak i jej oprawców, którzy wplątując siebie i ją w psychologiczną grę mającą na celu zagospodarowanie nudy i wolnego czasu zacierają granicę pomiędzy dobrem a złem. Między zabawą a zbrodnią. Zostawiając bliznę zarówno na swoim oraz jej życiu. To dramat o zaufaniu graniczącym z naiwnością, potrzebie miłości, akceptacji. To także historia o braku poczucia własnej wartości oraz ogromnej potrzebie udowodnienia jej innym ludziom. Ale jest to także opowieść o tym, że gwałt i przemoc seksualna bez względu na to przez kogo i na kim dokonane, bez względu na relacje, uwarunkowania, okoliczności i sposób w jaki zostały popełnione są złem o którym trzeba i należy mówić głośno. To temat, który z racji swojej wagi powinien przekraczać granice wstydu jaki za sobą niesie. Tylko wtedy sprawca może zostać ukarany a ofierze udzielona potrzebna pomoc. Temat, który przemilczany potęguje tylko rozmiar tragedii. Tragedii do których mogłoby nie dojść.
 
Zrealizowany przez nas spektakl jest pretekstem do przemyśleń i rozmów na tematy, które uznane powszechnie jako tematy trudne i niewygodne pozostają omijane lub wręcz celowo bagatelizowanie głównie z braku pomysłu na to jak się umiejętnie do nich zabrać. Jak pokazuje jednak życie konsekwencje takiej nieumiejętności i braku odwagi bywają często bardzo tragiczne w skutkach. Dlatego też, głęboko wierząc w siłę oddziaływania teatru postanowiliśmy stawić czoła tak ważnym problemom jakimi są seksualność młodzieży, uzależnienia, wpływ środowiska i potrzeba akceptacji, które w opowiedzianej przez nas historii prowadzą do gwałtu.
 
Staraliśmy się jednak ze wszystkich sił uciekać od dydaktyzmu, skupiając się na mechanizmach rządzących zachowaniami ludzkimi a ocenę sytuacji pozostawiając widzowi. Ideą naszego projektu nie jest tylko sam spektakl ale także dyskusja następująca tuż po nim. Nie chcemy aby teatr był tylko mniej lub bardziej interesującą formą rozrywki. Teatr powinien komentować otaczający nas świat zapraszając do rozmowy, gdyż tylko wtedy jest nam bliski i w pełni realizuje swoją społeczną funkcję.
Reżyseria: Robert Zawadzki
Obsada:
Kornelia Angowska
Maciej Namysło
Łukasz Schmidt
Adam Ciołek
Przemysław Czernik
 
Zaprasza Andrzej Sowa, Dyrektor BCK,
Materiały i tekst-Stowarzyszenie "Kochanowski"
 

 

Nie zapomnij udostępnić: