Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 lipca, 2012 Tytuł artykułu

Brzeg otwiera się na Odrę. Niebawem finał budowy przystani turystycznej

Treść artykułu

W połowie sierpnia nazwa naszego miasta na powrót odzyska swoje dawne znacznie. Otóż nareszcie w Brzegu będzie można przycumować do brzegu przystani kajakiem, łódką czy nawet statkiem wycieczkowym.

 
Jan Janota, brzeski przewodnik i znany opolski propagator sportu kajakowego już nie może doczekać się pierwszego flisu z brzeskiej przystani.
 
– Wreszcie miasto otworzy się na Odrę i Brzeg będzie przyjazny dla turystów, którzy zechcą nas odwiedzić  dzięki rzece – mówi Jan Janota. – Na przestrzeni ponad 100 km płynąc Odrą z Opola do Wrocławia, Brzeg ma pierwszą tak profesjonalną przystań turystyczną z dwoma osobnymi miejscami do cumowania dla łodzi i kajaków oraz statków wycieczkowych.
 
Przewodnik podkreśla, że interesującym elementem przystani dla statków jest specjalne betonowe zejście w kształcie schodów, które będzie służyć również jako punkt widokowy.
Przystań to jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych miasta ostatnich lat. Aktualnie robotnicy zajmują się pracami wykończeniowymi oraz robotami przy stanowisku, gdzie będą zatrzymywać się małe jednostki pasażerskie.
 
– Niebawem zgłaszamy obiekt do odbioru technicznego. Sądzę, że najdalej w połowie przyszłego miesiąca przystań będzie w pełni gotowa do użytku – dodaje Renata Pabjan z Biura Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miasta w Brzegu.
 
Przystań będzie kosztować około 3 mln 600 tys. zł. Miasto dostało na jej realizację dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach zadania Rewitalizacji Przestrzeni Miejskiej Centrum Miasta Brzeg.  Po uruchomieniu przystani będą z niej mogli korzystać wszyscy chętni. Pomost przy przystani pasażerskiej będzie również mini-punktem widokowym. Obiektem będzie zarządzać natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
 
– Na koniec wakacji planujemy festyn rodzinny właśnie w okolicach przystani i mam nadzieję, że wówczas uda nam się oficjalnie zaprosić mieszkańców miasta na   pokazanie obiektu. Do tego czasu spodziewam się uzyskania wszelkich pozwoleń na jego użytkowanie  – podkreśla Wojciech Huczyński, burmistrz Brzegu.
Nie zapomnij udostępnić: